Vėluojantiems sumokėti už žemę – delspinigiai(1)

Jovita STRIKAITIENĖ | jovitas@kurjeris.lt

2009-11-17 10:42

Tauragės rajono savivaldybės Plėtros, investicijų ir turto valdymo skyriaus vyresnioji specialistė Nijolė Žemgulienė teigia, kad mokesčius už žemę dėl sunkmečio vangiau moka juridiniai asmenys.

Kasmet iki lapkričio 2 dienos fiziniai ir juridiniai asmenys privalo sumokėti mokestį už nuomojamą valstybinę žemę. Kaip sekasi rinkti mokesčius už žemę, „Tauragės kurjeris“ kalbėjosi su Tauragės rajono savivaldybės Plėtros, investicijų ir turto valdymo skyriaus vyresniąja specialiste Nijole Žemguliene.

 

 

Pasak jos, šiemet juridiniams asmenims žemės mokesčio buvo priskaityta 307013,4 Lt, fiziniams asmenims – 99460 Lt. Iš viso mokesčių priskaičiuota 406473,68 Lt. Laiku – iki lapkričio 2 dienos sumokėta 359569 Lt.

– Nepriemoka nėra didelė, panašaus dydžio kaip kasmet – maždaug dešimt procentų, – sakė Nijolė Žemgulienė.

Šiemet, kaip ir anksčiau, kaimo žemės nuomininkai moka 1,5 procento žemės vertės dydžio mokestį, miesto – 2 procentų. Tačiau šiemet žemės mokestis išaugo, nes Vyriausybė nustatė kitokią jo skaičiavimo tvarką. Anksčiau mokestis buvo apskaičiuojamas pagal indeksuotą nominalią žemės vertę, nuo šių metų – pagal vidutinę rinkos vertę, kurią nustato registrų centrai. Tačiau bendra mokesčių suma išaugo nežymiai, nes fiziniams asmenims priskaičiuojama suma per metus sumažėjo nuo 130938,38 Lt iki 99460,28 Lt, kadangi nemaži valstybinės žemės plotai buvo privatizuoti. Rajono Tarybos sprendimu daliai rajono gyventojų ir kai kuriems juridiniams asmenims taikomos mokesčio už valstybinę žemę lengvatos arba nuo jo atleidžiama.

Pasak N.Žemgulienės, gyventojai kartais negauna pranešimų dėl mokesčio mokėjimo arba laiku jo nesumoka, nes buvo išvykę ar sirgo. Gavę priminimą dažniausiai mokestį sumoka. Su juridiniais asmenimis kitokia problema – kai kurie nemoka, nes neturi pinigų. Tuomet priminimai mažai padeda, skaičiuojami nedideli delspinigiai – 0,004 procento už kiekvieną praleistą dieną. AB „Tauragės maistas“ mokesčio už šiuos metus dar nesumokėjo, yra likusi ir skola už praėjusius metus. Bendra skola – 41853,32 Lt. Įmonė užima didžiulę teritoriją, mokestis smarkiai pakilo. Kadangi ši bendrovė dirba, tikėtina, kad skolas sumokės. Su AB „Tauragės keramika“ padėtis blogesnė – įmonė nebedirba, nepateikė deklaracijos apie nuomojamą žemę.

Mokesčių už žemę nesugeba mokėti ir kai kurios bendrijos. Garažų savininkų bendrija „Vairas“ (pirmininkas Antanas Jurkutaitis) pateikė rajono Tarybai prašymą, kad žemės mokestį – 2339 litus būtų leista sumokėti iki 2010 metų liepos 1 dienos. Tokį prašymą jis rašė ir pernai. Garažų savininkų bendrijos „Aušra“ (pirmininkas Alfonsas Ačas) skola velkasi nuo seniau – bendrija skolinga maždaug 7000 litų.

– Bendrijos mokesčius už žemę iš savo narių renka, bet turbūt tvarkosi neūkiškai – visas gautas lėšas deda į bendrą katilą ir naudoja pagal reikalą, todėl atsiskaityti su valstybe pinigų ir nebelieka, – sakė N.Žemgulienė.

Tai kelia pagrįstą bendrijų narių pasipiktinimą, nukenčia rajono biudžetas. Dėl bendrijos „Aušra“ aplaidumo „Tauragės kurjeris“ sulaukė telefono skambučio.

Skaityti komentarus (1) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras