Lenkiškas kuras žlugdo lietuviškas degalines(6)

Gintaras GRAŽINSKAS | gintaras@kurjeris.lt

2009-03-18 07:55

Lenkiški degalai ir lietuviškas akcizas gali pribaigti mūsų degalinių savininkus.

Kai kaimyninėje Lenkijoje kuro kainos mažesnės maždaug 40–50 lietuviškų centų, Kaliningrado srityje – daugiau nei litu, degalinės Lietuvoje jau atvirai kalba, kad maždaug trečdaliu ar perpus sumažėjo lietuviškų degalų sunaudojimas. Ne išimtis ir Tauragės degalinės, kurioms, be jau seniai neviltį kėlusio pigaus kontrabandinio kuro iš Rusijos, šiemet koją kišti ėmė ir savi, lietuviški, akcizai.

 

 

Pigesnio kuro – ir legaliai, ir nelegaliai 

Nors palyginti su praėjusiais metais kuras degalinėje šiemet pigesnis, tačiau jo parduodama maždaug trečdaliu mažiau. Taip padėtį apibūdino Ferdinandas Lebedžinskas, degalinės „Littaura“ savininkas. Jo nuomone, dėl padidėjusio akcizo kurui, kainos Lietuvos degalinės tapo daug didesnės nei kaimyninėje Lenkijoje ir taip buvo nuviliota didelė dalis kuro vartotojų.

– Tauragėje daug bedarbių, pensininkų, kurie važinėja į Lenkiją apsipirkti. Tuo pačiu jie nepažeisdami jokių įstatymų įsigyja ir pigesnių degalų, – teigia degalinės savininkas.

Jo duomenimis, Lenkijoje litras degalų kainuoja maždaug 40–50 lietuviškų centų pigiau nei Tauragėje. Savo dalį atsiriekia ir degalų kontrabandininkai – litras nelegaliai iš Rusijos įvežto kuro už lietuvišką pigesnis maždaug litu. Tačiau, pasak F.Lebedžinsko, didžiausias jo verslo praradimas buvo tai, kad kaimyninę Lenkiją pasirinko vilkikų savininkai. Šios transporto priemonės anksčiau „Littauroje“ nupirkdavo didelius kiekius degalų.

 

Taiko minimalią maržą

Mitą, neva degalinių savininkai iškėlę degalų kainas, F.Lebedžinskas vadina nesąmone. Verslininko įsitikinimu, dėl padidėjusio akcizo mokesčio pardavimo kainą pakėlė „Mažeikių nafta“.

– Mūsų marža geriausiu atveju yra iki 30 centų nuo parduoto degalų litro. Tačiau jei degalinėje taikome nuolaidą, marža dar sumažėja, – teigia degalinės savininkas.

Šiuo metu Tauragėje veikia penkios vietinių pardavėjų ir trys didžiųjų degalinių tinklų degalinės. F.Lebedžinsko įsitikinimu, didiesiems lengviau, nes jie pirkdami kurą „Mažeikių naftoje“ gauna didesnes nuolaidas, o smulkieji priversti kurą įsigyti pagal oficialųjį, viešai skelbiamą kainų protokolą.

 

Tikėjosi daugiau, gauna mažiau

Degalinių savininkų skaičiavimu, kiekvienas Lietuvos pirkėjų Lenkijoje nupirktas litras degalų valstybės iždui kainuoja apie 1,5 lito. Tokios sumos mokesčių pavidalu negauna Lietuvos biudžetas, kai Lietuvos vartotojai perka kurą pas kaimynus. Didinant akcizo mokestį kurui buvo tikimasi į biudžetą gauti daugiau pajamų. F.Lebedžinskas, „Littauros“ savininkas tikina, kad realybėje susidarė priešinga situacija, kadangi kuro jis parduoda mažiau nei pernai ir mokesčių sumoka mažiau.

– Norėjo gauti daugiau, bet išėjo atvirkščiai, – sakė F.Lebedžinskas.

Verslininkas sakė netikintis, kad valdžia artimiausiu laiku ką nors pajėgs pakeisti. Anot jo, vairuotojai ir toliau pirks pigesnius degalus Lenkijoje, mokesčius už juos atiduodami kaimyninei valstybei.

 

Pardavimai krito perpus

Vytautas Liutkus, degalinės „Ravita“ savininkas, dar niūriau piešia padėtį. Jo teigimu, „Ravitos“ degalinėje kuro pirkimas palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu sumažėję beveik perpus, nepaisant to, kad pardavimo marža sumenkusi iki kokio tik beįmanoma minimumo.

– Šiuo metu degalų litro kainos, už kurį mes perkame kurą, ir pardavimo degalinėje kainos skirtumas yra iki 30 centų. Iš mūsų uždirbtos sumos turi užtekti mokesčiams, darbuotojų algoms, taikomoms nuolaidoms, kuro parsivežimui ir kitoms išlaidoms. Viską suskaičiavus paaiškėja, kad degalinei atlieka vos 2–3 centai pelno, – „Tauragės kurjeriui“ pasakojo V.Liutkus.

 

Kurą perka Lenkijoje

UAB „Ravita“ verčiasi ir automobilių pervežimu. Tačiau verslininkas pripažįsta, kad net įmonės automobilvežiai kurą pilasi ne „Ravitos“ degalinėje, o degalinėse Lenkijoje.

– Net ir už savikainą parduodant lietuvišką kurą jis brangesnis nei Lenkijos degalinėse, – teigia V.Liutkus.

Anot jo, taip pat kaip ir jis elgiasi daugelis vežėjų.

– Mūsų degalinės klientų nesumažėjo. Tačiau visi, važiuojantieji į užsienį, kuro perka tik tiek, kad užtektų pasiekti Lenkiją, – kalbėjo V.Liutkus.

Jo teigimu, svarstydama klausimą dėl akcizo mokesčio didinimo, Vyriausybė privalėjo numatyti tai, kad po mokesčio pakėlimo kaimyninėje šalyje kuras bus daug pigesnis ir taip bus prarasta nemažai biudžeto įplaukų.

Lyg patvirtindama verslininkų nuogąstavimus, vakar Finansų ministerija išplatino pranešimą, kad artimiausiu metu akcizo mokesčiai kurui nebus keičiami.

Skaityti komentarus (6) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras