Atliekų rūšiavimas rūpi tik nedaugeliui(4)

Gintaras GRAŽINSKAS | gintaras@kurjeris.lt

2009-03-10 07:00

Tauragėje naujieji konteineriai atliekoms rūšiuoti – dar naujovė. R.Malycho foto

Nors Tauragės rajone įrengtos 53 vietos atliekoms rūšiuoti, mieste stovi 191 atliekoms rūšiuoti pritaikytas konteineris, iš visų Tauragės rajone surenkamų buitinių atliekų tik apie 5 procentus yra rūšiuojama.

 

 

Surūšiuotų – vos keli procentai 

Dauguma konteinerių, skirtų rūšiuotoms buitinėms atliekoms, pastatyti mieste. Pasak laikinojo UAB „Dunokai“ direktoriaus Alvydo Lapinio, dalis jų pastatyta ir rajono miesteliuose. Iš viso komunalininkai turi 74 konteinerius popieriui, 64 – plastikui ir 53 – stiklui. Rūšiuotoms atliekoms skirti konteineriai stovi beveik visose aikštelėse, skirtose buitinių atliekų konteineriams. Tačiau, A.Lapinio teigimu, atliekas rūšiuoja tik nedaugelis tauragiškių. Iš viso pernai Tauragės komunalininkai surinko 12087 tonas buitinių atliekų. Iš jų 649 tonos buvo surūšiuotos. Tai sudaro tik apie 5 procentus viso buitinių atliekų kiekio.

 

Rūšiuoti pritaikyta tik dalis konteinerių

Tik nedidelė dalis atliekoms rūšiuoti skirtų konteinerių tam pritaikyti. A.Lapinio duomenimis, yra devyni komplektai naujųjų, rūšiuoti skirtų, konteinerių, kiti – įprastiniai buitinių atliekų konteineriai, kuriuos komunalininkai bando visaip „modernizuoti“.

– Senuosius konteinerius bandome visaip pritaikyti rūšiuojamoms atliekoms – juos užviriname, rakiname, tačiau „bomžai“ veržiasi į juos ieškodami to, ką galėtų panaudoti ar parduoti, – pasakojo A.Lapinis.

Anot jo, tik naujieji, specialiai tam pritaikyti konteineriai nuo „bomžų“ apsaugoti (jų negalima atidaryti). Tačiau devynių tokių konteinerių komplektų mieste nepakanka.

A.Lapinio duomenimis, šiemet planuojama gauti dar 19 tokių komplektų. Juos numačiusi pirkti Aplinkos ministerija.

 

Atliekas kaupė įmonėje

Pastaruosius kelis mėnesius antrinių žaliavų pirkimas buvo sustojęs. A.Lapinio teigimu, komunalininkai ir toliau rinko surūšiuotas atliekas, tačiau neturėjo, kur jų realizuoti.

– Surūšiuotas atliekas kaupėme įmonėje ir neturėjome, kur jų realizuoti. Jeigu anksčiau popierių, plastiką ir stiklo duženas pirko ne viena Lietuvos įmonė, kurios jas išveždavo į Kiniją ar kitur, tai praėjusių metų pabaigoje šis verslas sustojo. Iki tol įmonėje su antrinėmis žaliavomis dirbantys darbininkai plušėjo dviem pamainomis, tačiau vėliau jiems nebeliko darbo. Net veltui įmonės nebenorėjo priimti antrinių žaliavų, – apie padėtį metų pabaigoje pasakojo „Dunokų“ direktorius.

 

Antrinių žaliavų rinka atsigauna

Tačiau dabar padėtis jau keičiasi. A.Lapinio teigimu, Lietuvos popieriaus fabrikai jau pradeda pirkti makulatūrą, todėl surūšiuojamą popierių yra kur parduoti. Taip pat atsirado ir plastiko bei stiklo duženų poreikis. Vasarį „Dunokai“ pardavė apie 20 tonų makulatūros, kurią nupirko UAB „Ekobazė“.

– Jei prireiks, esame pasirengę surūšiuotų atliekų tvarkymą pradėti dviem pamainomis, kaip ir anksčiau, – „Tauragės kurjeriui“ sakė A.Lapinis.

Iš rūšiuoti skirtų konteinerių surenkamos atliekos vežamos į „Dunokus“. Ten įmonės darbuotojai jas dar kartą perrūšiuoja ir supresuoja specialia įranga. Presuotos atliekos pristatomos jas perkančioms įmonėms.

 

Rūšiavimo liniją pastatys negreit

Pagal Europos Sąjungos keliamus reikalavimus iki 2013 metų Lietuvoje turi būti rūšiuojama ne mažiau kaip pusė visų buitinių atliekų. Tauragėje šiuo metu surūšiuojama vos dešimtadalis to kiekio. A.Lapinio nuomone, norint padidinti rūšiuojamų atliekų kiekį reikia specialios atliekų rūšiavimo linijos. Tokią liniją įsirengti planų turi Tauragės regiono atliekų tvarkymo centras. Jo direktorius Leonas Leikus „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad ateityje numatyta tokią liniją įsigyti. Tačiau kada ji bus pastatyta, L.Leikus prognozuoti nedrįsta.

Pastačius atliekų rūšiavimo liniją, būtų rūšiuojamos ne tik į specialiuosius konteinerius metamos šiukšlės, bet ir visos buitinės atliekos. Pasak komunalininkų, šiuo metu ir nerūšiuotose atliekose yra nemažas kiekis plastiko, popieriaus ir stiklo. Atrinkus tai nuo visų atliekų, būtų gaunama papildomų pajamų, rūšiavimu būtų prailgintas ir naujojo Leikiškių sąvartyno eksploatavimo laikas.

Skaityti komentarus (4) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras