Pareigūnų akiratyje – staiga padidinti atlyginimai(3)

Daiva SITNIKIENĖ | daiva@kurjeris.lt

2009-04-20 07:10

R.Malycho foto

Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos (FNTT) Tauragės apskrities skyrius atlieka septynis ikiteisminius tyrimus dėl, kaip įtariama, neteisėtai 10–15 kartų, o vienu atveju net 24 kartais padidintų motinystės pašalpų. Asmenims, kuriems pareikšti įtarimai, pašalpų mokėjimas ikiteisminių tyrimų metu sustabdytas, taip pat taikomi laikini apribojimai turtui į ginčytiną sumą. Viena skandalingai visoje šalyje nuskambėjusi baudžiamoji byla, kurioje sukčiavimu ir dokumentų klastojimu kaltinami Tauragės „Sodros“ skyriaus vyriausioji specialistė Ingrida Bitinė ir buvęs antstolis Vladimiras Ševčenka, jau perduota Tauragės rajono apylinkės teismui. Dar vieną ikiteisminį tyrimą dėl pašalpų „biznio“ nesurinkus pakankamai įrodymų pareigūnams teko nutraukti.

 

 

Reikiamu laiku padidina įmokas „Sodrai“ 

Nuo 2009 metų sausio 1 dienos motinystės (tėvystės) pašalpų dydis apskaičiuojamas pagal apdraustojo asmens draudžiamąsias pajamas, turėtas per 9 kalendorinius mėnesius (nuo 2009 m. liepos 1 dienos – per 12 kalendorinių mėnesių), buvusius prieš nėštumo ir gimdymo, tėvystės arba vaiko priežiūros atostogų pradžios mėnesį. Ankstesniaisiais metais pašalpų dydis buvo skaičiuojamas iš užpraėjusio kalendorinio ketvirčio, todėl norėdami gauti didesnes sumas sukčiai neteisėtai sukeldavo to laikotarpio uždarbį ir taip padidindavo įmokas „Sodrai“. Kadangi įmokos „Sodrai“ būdavo didelės, būdavo priskaičiuojamos ir didžiulės pašalpos. Praėjus šiam laikotarpiui atlyginimas ir įmokos „Sodrai“ vėl būdavo sumažinamos. 

– Siekiantys gauti didesnes pašalpas iš valstybės dažniausiai fiktyviai įsidarbindavo giminaičių ar draugų įmonėse bei registruotuose ūkiuose. Tačiau tokių atvejų pasitaikė ir valstybinėse įstaigose. Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos pareigūnai tokius sukčiavimo atvejus šiuo metu aiškinasi savivaldybės, apskrities viršininko administracijose, kultūros, žemėtvarkos skyriuose, švietimo įstaigose. Atliekant ikiteisminius tyrimus išaiškinta, kad didžiausias melagingas valandinis atlygis siekė net 238 litus. Ikiteisminių tyrimų metu aptiktas ir gana kurioziškas atvejis: vienas žmogus dvejose darbovietėse esą dirbo 22 valandas per parą, o tarp darboviečių – 50 kilometrų atstumas. Tokie atvejai aiškiai parodo, kad sukčiaujama. Be to, nerealu, kai besilaukianti moteris oficialiai įsidarbina didesniu darbo krūviu ir dar už daug kartų didesnį atlyginimą nei kiti tos įmonės darbuotojai, – „Tauragės kurjeriui“ sakė FNTT Tauragės apskrities skyriaus viršininkas Virgilijus Kulikauskas.

Pasak jo, maksimalios valstybės draudžiamosios mėnesio pajamos – 1488 Lt. Įstatymai leidžia motinystės pašalpą mokėti iki 5 draudžiamųjų pajamų dydžio – 7440 litų.

Asmeniškai V.Kulikauskas mano, kad motinystės (tėvystės) pašalpos turėtų būti fiksuotos – visiems vienodos, pavyzdžiui, draudžiamųjų pajamų dydžio (1488 Lt), tuomet ir sukčiavimo atvejų nebūtų.

Motinystės pajamos didesnės už mero atlyginimą

Pasak V.Kulikausko, įtariamus sukčiavimo atvejus išaiškina pati „Sodra“, vėliau informacija perduodama FNTT. Šiuo metu šios tarnybos Tauragės apskrities pareigūnai atlieka tyrimus dėl neteisėtai padidintų motinystės (tėvystės) pašalpų, mokėtų dvylikai mamų ir vienam tėvui. Šiems asmenims priskaičiuota 1614529 Lt motinystės (tėvystės) pašalpų, iš jų, kaip įtariama, 1241045 Lt priskaičiuota neteisėtai.

Daugiausia vienam žmogui (dvejiems metams) priskaičiuota 179764 Lt motinystės (tėvystės) pašalpų, iš jų, kaip įtariama, neteisėtai – 140662 Lt. Kai kurie asmenys motinystės (tėvystės) pašalpos gauna 5000–6000 ir daugiau litų per mėnesį.

Palyginimui – rajono mero atlyginimas taip pat apie 5000 litų, mero pavaduotojo apie 4000 litų (neatskaičius mokesčių).

Gresia laisvės atėmimas

„Tauragės kurjerio“ skaitytojai prisimena atvejį apie „Sodros“ lėšų grobstymu įtariamą šios įstaigos darbuotoją. Įtariama, kad Tauragės „Sodros“ skyriaus vyriausioji specialistė Ingrida Bitinė ir buvęs  antstolis Vladimiras Ševčenka iš anksto susitarę į oficialius dokumentus įrašė ir valstybinėms institucijoms teikė neteisingus duomenis apie išmokėtą atlyginimą už kaltinamosios I.Bitinės tariamą darbą antstolio kontoros archyve. Neteisėtai užvaldyta „Sodros“ lėšų suma siekia beveik 66,3 tūkst. litų.
Tauragės rajono apylinkės prokuratūros prokuroro Povilo Gargaso surašytame kaltinamajame akte konstatuota, kad pernai birželį kaltinamoji I.Bitinė įsidarbino buhaltere (antraeilėse pareigose) antstolio V.Ševčenkos kontoroje neva tvarkyti archyvo dokumentų, tačiau realiai šio darbo nedirbo. Nepaisant to, darbo laiko apskaitos žiniaraščiuose pažymėtos per 20 dienų dirbtos 46 valandos, o buhalterinės apskaitos dokumentuose nurodyta, kad I.Bitinė už tariamą darbą atlyginta 10 tūkst. litų. Teigiama, kad tokie duomenys vėliau jaunajai mamai leido iš „Sodros“, kur kaltinamoji dirbo vyriausiąja specialiste, gauti didesnę, nei priklausė, motinystės pašalpą. Per 10 mėn. tauragiškei išmokėta beveik 126 tūkst. litų.
Pasak FNTT Tauragės apskrities skyriaus viršininko V.Kulikausko, tai antroji teismui perduota vadinamoji „Sodros“ byla, pirmoji baigta Utenos rajono apylinkės prokuratūroje.

Baudžiamasis kodeksas už dokumentų klastojimą numato laisvės atėmimą iki trejų metų, už apgaule savo naudai įgytą didelės vertės turtą – aštuonerius metus nelaisvės.

Skaityti komentarus (3) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras