Absurdiškas savivaldybės dosnumas(1)

Daiva SITNIKIENĖ | daiva@kurjeris.lt

2008-02-26 06:00

Netrukus sueis mėnuo, kai nuo gaisro nukentėjusi aštuoniasdešimt vienerių metų Bronė R. gyvena nakvynės namuose. Tauragės rajono savivaldybė senutei pasiūlė vieno kambario butelį, tačiau valdininkų dosnumas atrodo labiau absurdiškas nei geranoriškas.

Nukrito senas žmogus 

Butas, kurį savivaldybės Plėtros, investicijų ir turto valdymo skyriaus specialistai pasiūlė senolei, - trečiame aukšte. Norint į jį patekti, senolei į trečią aukštą tektų kopti stačiais, suktais laiptais. Tokiais laiptais baugu buvo lipti net man, jaunam žmogui. O senolė į savo butą trečiame aukšte dar turėtų užsinešti malkas, vandenį iš kiemo šulinio. Butas be patogumų – ir tualetas lauke. Tokį savivaldybės specialistų siūlymą senolė laiko pasityčiojimu iš seno žmogaus ir siūlyto buto atsisakė.

Maždaug prieš ketverius metus, pasak namo, kuriame yra senolei siūlytas butas, gyventojų, nuo šių laiptų nukrito ir mirtinai susižalojo senyvo amžiaus vyras.

Į nakvynės namus - po gaisro 

Gaisras nuomojamame senolės bute Dariaus ir Girėno g. 66 kilo sausio 20-osios rytą. Kitame to paties namo gale esančiame bute gyveno ir tebegyvena kiti nuomininkai. Laimė, nė vienas žmogus nenukentėjo, juos pažadino nuo karščio sproginėjančio šiferio garsas. Atvykus ugniagesiams molinių sienų pastato stogas degė atvira liepsna. Gaisro metu nudegė 14 kv. m stogo dangos virš Bronės R. nuomoto buto. Ugnis suardė kaminą. Likti gyventi avarinės būklės name senolei buvo neįmanoma, tačiau socialiniams darbuotojams Bronę teko ilgai įkalbinėti, kad ji išsikeltų į nakvynės namus.

Net ir gyvendama nakvynės namuose eidama miegoti Bronė R. nenusivelka drabužių, kuriuos dėvi visą dieną. Kai lankėme senutę nakvynės namuose, ji gulėjo lovoje su kepure ir viršutiniais drabužiais, nors kambaryje nebuvo šalta.

Lipti atsisakė

Butas, kurį į devintąją dešimtį įkopusiai senolei pasiūlė savivaldybės specialistai, - Bažnyčių gatvėje, tame pat pastate, kur įsikūrusi Tauragės butų ūkio komunalinių paslaugų kasa. Nuvežta apžiūrėti savivaldybės siūlomo būsto, senolė į trečią aukštą, padedama nakvynės namų administratorės J.Černeckienės, užlipo laiptais iš gatvės pusės, tačiau pro ten vaikščioti gyvendama bute ji negalėtų. Lipti į butą suktais laiptais, kuriais nuolat turėtų vaikščioti, senolė atsisakė. 

- Tokiais suktais laiptais aš viena neužlipčiau. O kaip reikėtų parsinešti malkų, vandens arba nueiti tualetą? Pasityčiojo iš manęs, seno žmogaus, ir tiek. Tai ne pirmas butas, kurį man pasiūlė savivaldybė. Seniau iš savivaldybės esu gavusi butą su patogumais. Man buvo per brangu jį išlaikyti. Viena išsilavinusi moteris sakė man, kad galiu nemokėti visų mokesčių ir niekas nieko nepadarys, į gatvę seno žmogaus neišmes, bet aš nenoriu turėti skolų. Savivaldybė siūlė ir kitus butus, tačiau jie buvo labai prasti, išdaužytais langais, sienomis, - kalbėjo Bronė.

Nakvynės namuose geriau 

Moteris tikino, kad gyvenimo sąlygos nakvynės namuose - geros. Viename kambaryje su senole gyvena tvarkinga moteris. Ja rūpinasi administratorė ir socialinė darbuotoja.

Senutė nakvynės namuose gyvena atskirai nuo asocialių šių namų gyventojų, priešingai nei jie, nakvynės namuose ji gali būti ištisą parą. Nakvynės namų darbuotojos pasirūpino, kad ją apžiūrėtų gydytoja.  

Šiuo metu Tauragės nakvynės namuose aštuoniuose kambariuose gyvena 22 žmonės. Atskirai nuo asocialių asmenų įsikūrė neįgalūs seni žmonės ir šeima su dviem vaikais.

Apie amžių nepagalvojo 

Tauragės rajono savivaldybės Plėtros, investicijų ir turto valdymo skyriaus vyresnioji specialistė Gitana Slušinskienė „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad apie Bronės R. sveikatos būklę ji nežinojo. Apie skaudančius senolės sąnarius esą sužinojo tik po to, kai pasiūlė laisvą socialinį butą trečiame aukšte. Pasak specialistės, siūlė tai, ką turėjo. Esą kai bus laisvas socialinis būstas be patogumų pirmame aukšte, Bronei R. jis bus pasiūlytas. Buto su patogumais Bronė R. nenori.

Eilėje - 490 šeimų 

Pasak G.Slušinskienės, eilėje socialiniam būstui gauti - 490 šeimų ir pavienių asmenų. Šiuo metu laisvi, tačiau remontuojami butai Tauragės dvare ir Eičiuose.

Po gaisro rajono Tarybos sprendimu Bronei R., kaip įprasta tokiais atvejais, socialinis būstas bus skirtas ne eilės tvarka. Daugiau asmenų, pretenduojančių į socialinį būstą ne eilės tvarka, šiuo metu savivaldybėje nėra.

Kasmet iš Valstybės fondo savivaldybė įsigyja po keletą būstų. Pernai nupirkti septyni.

Skaityti komentarus (1) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras