Nors ir nesaugu, biblioteka jau dirba(4)

Ramunė RAMANAUSKIENĖ | redaktore@kurjeris.lt

2008-09-23 12:30

Į Viešosios bibliotekos skaityklą lipti pavojinga.

Nors ir neperduota eksploatuoti, Tauragės rajono savivaldybės Viešoji biblioteka jau veikia. Moksleiviai, studentai ir grožinės literatūros mėgėjai gali džiugiai atsikvėpti – nuo rugsėjo 15-osios bibliotekos Abonementiniame skyriuje knygos skaitytojams jau išduodamos. Tačiau bibliotekos vadovei Vidai Kazakevičienei dėl to ne lengviau – pastate iki šiol nebaigta įrengti šildymo sistema, o liepą įgriuvusios antrojo aukšto lubos nesuremontuotos. Bibliotekos darbuotojams ir skaitytojams į antrą pastato aukštą lipti vis dar draudžiama.

 

 

Kalti visi po truputį? 

Kas kaltas dėl to, kad jau beveik baigtame remontuoti bibliotekos pastate (remontas mokesčių mokėtojams atsiėjo apie 2 milijonus litų) įgriuvo lubos ir tik per atsitiktinumą išvengta skaudžios nelaimės? Tauragės rajono savivaldybės Statybos skyriaus vedėjas Romas Nevardauskas neabejoja, jei incidento metu, kai griuvo lubos, bibliotekos direktorės pavaduotoja ar kitas darbuotojas būtų sėdėjęs prie darbo stalo tame kabinete, jis būtų arba stipriai sužalotas, arba žuvęs. Iš lubų tiesiai ant stalo ir darbuotojos kėdės suvirtę penki statybiniai blokai kiekvienas sveria po 9 kg.

– Kas kaltas, negaliu pasakyti. Matyt, visi po truputį – ir savivaldybė, ir statybininkai, ir priežiūrą atlikusi bendrovė, – laikydamas rankose ką tik gautas galutines nepriklausomų ekspertų išvadas „Tauragės kurjeriui“ sakė R.Nevardauskas.

Tačiau R.Nevardauskas spaudai sutiko išsakyti tik asmeninę nuomonę, kalbėjo ne kaip savivaldybės Statybos skyriaus vedėjas, o kaip 23-ejus metus statybos objektų priežiūros patirties turintis specialistas. R.Nevardausko teigimu, šiemet atliktas bibliotekos kapitalinis remontas „išmetė į šiukšlinę“ vos prieš dvejus metus į šį pastatą „įdėtus“ 50000 Lt – už tiek valstybės lėšų tuomet buvo atliktas pastato vidaus remontas. Bibliotekos renovacijos istoriją statybų specialistas linkęs vadinti kuriozine. Mat dar pernai savivaldybės planai buvę visai kitokie – sumanyta prie dviaukščio bibliotekos pastato „prilipdyti“ trečiąjį aukštą. Tačiau kiek vėliau paaiškėjo, kad to padaryti neįmanoma, nes pastatas nėra patvarus – netvirti pamatai, skilinėja sienos. Nuspręsta tik pakeisti stogą ir atlikti kapitalinį remontą. Bibliotekos renovacijos projektą sudaro net devyni tomai, statybininkai esą dirbę tai, kas numatyta projekte. Tačiau niekas – nei projektuotojai, nei statybininkai, nei priežiūros darbų vykdytojai, nei savivaldybės specialistai nepastebėjo, kad pastato antrojo aukšto perdanga nepatvari. Rekonstrukcijos metu ji nebuvo keičiama. Pastatas po remonto, pasak R.Nevardausko, „suvaikščiojo“, lubos ir įgriuvo.

Statybos skyriaus vedėjas tikisi, kad už papildomus remonto darbus savivaldybei mokėti nereikės. Su tuo esą sutinka ir juos atlikti turinti UAB „Struktūra“.

– Ir jie, ir mes suinteresuoti, kad viskas greičiau baigtųsi ir pastatas kuo greičiau būtų perduotas eksploatuoti. Galbūt tai pavyks padaryti spalio viduryje, – sakė R.Nevardauskas.

„Pakanka nedidelių išorinių poveikių ir gali iškristi“

Kol kas įėjimas į bibliotekos antrąjį aukštą, kur skaitykla ir darbuotojų kabinetai, užtvertas grandine ir įspėjamuoju užrašu, kad vaikščioti ten pavojinga. Ekspertų – UAB „Statybos projektų ekspertizės centras“ išvados sako tą patį – ties pastato išorės sienomis perdangoje per pirmą betoninę siūlę tarp keraminių blokelių atsiradę įtrūkimai, kurių plotis nuo 4 iki 10 mm; kai keraminių blokelių perdangų armuotos betoninės siūlės yra lygiagrečios išorės sienoms, pirma eilė blokelių laikosi tik ant blokelio šoninių paviršių sukibimo tarp siūlės betono ir blokelio keraminio paviršiaus. „Kadangi sukibimo jėga, esant žemai betono klasei, nedidelė, pakanka nedidelių išorinių poveikių plyšiams atsiverti, o atsivėrus plyšiams blokelių niekas nelaiko ir jie gali iškristi“, – rašoma ekspertizės išvadose.

Ekspertai rekomenduoja pastatą leisti eksploatuoti tik tada, kai bus atlikti perdangos sustiprinimo darbai. Atlikus sustiprinimo darbus, perdangą bus galima saugiai eksploatuoti, jei apkrova ant jos nebus didinama.

Pinigų knygoms vis daugiau

Bibliotekos direktorė V.Kazakevičienė sako su nerimu laukianti šildymo sezono pradžios.

– Dienos bėga, o šildymo trasa dar nesutvarkyta, darbininkų, nors jie žadėjo atvažiuoti pirmadienį, šiandien dar nėra, – praėjusią savaitę „Tauragės kurjeriui“ kalbėjo V.Kazakevičienė.

Paguoda tik tokia, kad pirmajame pastato aukšte jau veikia Abonementinis skyrius. Pasak V.Kazakevičienės, nuo pat pirmadienio, kai šiame skyriuje buvo pradėta skaitytojams išduoti knygas, lankytojų ypač gausu. Į biblioteką jau sugabentas visas knygų fondas – 50000 egzempliorių.

Direktorė pasidžiaugė, kad pastaraisiais metais Kultūros ministerija Tauragės bibliotekai skiria vis daugiau lėšų knygoms pirkti. Šiemet lėšų šiam tikslui gauta 25% daugiau nei pernai. Todėl bibliotekos fonduose rasite ir pačių naujausių – šiemet išleistų leidinių. Tauragės biblioteka bendradarbiauja su trimis šalies leidyklomis, knygos perkamos ir visos šalies mastu – per Bibliotekų kolektorių.

Skaityti komentarus (4) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras