Cirkas tęsiasi(18)

Ramunė RAMANAUSKIENĖ | redaktore@kurjeris.lt

2008-09-29 06:22

Tauragės kultūros centro vedėjo Petro Jokubausko inicijuotas susitikimas su kandidatais į Seimą antradienį virto rinkiminės agitacijos šou. Į Kultūros rūmų konferencijų salę susirinkę rajono kultūros darbuotojai neišgirdo nei nieko naujo, nei nieko paguodžiančio. Kalbėdami apie rajono ir visos Lietuvos kultūrą kandidatai demonstravo savo neišprusimą ir nesidomėjimą šia sritimi, o į susitikimą atėję kultūros darbuotojai jų kalbas pavadino beverčiais krykštavimais.

 

 

Surengė egzaminą 

Rajono kultūros darbuotojų susitikimą su į Seimą Tauragės vienmandatėje apygardoje kandidatuojančiais politikais pradėjęs P.Jokubauskas kandidatus informavo, kad jiems bus surengtas egzaminas:

– Kiekvienas turėsite trumpai prisistatyti, jums skiriama po tris minutes, išsitraukti po du iš anksto parengtus klausimus ir į juos atsakyti. O mes jau spręsime, ar teisingai, ar ne atsakėte.

P.Jokubauskas kandidatams priminė, kad jų atsakymai padės kultūros darbuotojams apsispręsti, už ką balsuoti, ir nepraleido progos pamokyti, jog Seimo narys turi rūpintis, kad įstatymai būtų „priimti ne ponams, o paprastai darbo liaudžiai“.

– Kaip čia taip yra? Jei Petras privalo vykdyti įstatymą, tai aukšto rango ponas to daryti neprivalo, – negailėjo pastabų kandidatams P.Jokubauskas.

Rajono kultūros vadovo surengtame egzamine dalyvauti iš karto atsisakė socialdemokratas Pranas Petrošius ir „tvarkietis“ Sigitas Kancevyčius. Mat abu į susitikimą atėjo savo darbo savivaldybėje metu – vienas kaip laikinai pareigas einantis meras, kitas kaip jo patarėjas.

„Ponas davė tik tris minutes“

Pirmoji prieš publiką stojo valstiečių liaudininkų atstovė Vitalė Vinickienė. Tačiau apie kultūrą politikė nekalbėjo – medikė labiau išmano apie sveikatos sistemą. Paskirtųjų trijų minučių politikės greitakalbei išberti neužteko. Kultūros centro vedėjas ją nutraukė:

– Ačiū, jūsų laikas baigėsi. Kitas!

Žodžio paprašė antradienį Tauragėje viešėjusi parlamentarė, Liberalų sąjūdžio atstovė, poetė Dalia Teišerskytė. P.Jokubauskas, pareiškęs, kad ne visi D.Teišerskytę pažįsta, paprašė jos prisistatyti, kas tokia esanti. Palaikyti savo partiečio Lino Stankaus atvykusi politikė vardijo asmeninius nuopelnus, kokių ji pasiekė gerindama šalies kultūrinį gyvenimą. Tačiau patikino, kad išvardyti visko per tokį trumpą laiką neįmanoma, nes „ponas davė tik tris minutes“.

– Jūs mus maitinate. Ir maitinate gerai, – į rinkėjus kreipėsi D.Teišerskytė, primindama, kad iš seimūnų turime reikalauti atsakingesnio darbo.

D.Teišerskytės kolega L.Stankus, salėje ant sienos demonstruodamas skaidres su rinkiminiais šūkiais, mėgino Tauragės kultūros puoselėtojams kažkokiu būdu įrodyti, kad 2+2=5, o šalies kultūros vystymąsi apskaičiuoti pagal matematines formules. Tačiau vos kandidatui pradėjus išvedinėti matematines teorijas sustreikavo jo atsigabenta technika. Kadangi paradui vadovavusiam Kultūros centro vedėjui pasirodė, kad savo išvedžiojimais L.Stankus tik gaišina laiką, jo pasirodymą nutraukė ir paprašė traukti lapelį su klausimu. Į klausimą – kaip, būdamas Seimo narys, jis ketina spręsti skirtumo tarp didžiulių europinių kainų ir menkų Lietuvos atlyginimų problemą, kandidatas atsakė:

– Tai galima spręsti visiems kartu. Seimas mums neatneš pinigų ir neprikraus jų į kišenes.

Kad išgyventų – prie taksi vairo

Tėvynės sąjungos atstovas, teisininkas Stasys Šedbaras su kultūra tikino esąs artimai susijęs – penktadienio vakarais jiedu su žmona, atsikimšę vyno butelį, žiūri laidą „Gero ūpo“, be to, visi trys Šedbarų vaikai mokosi Čiurlionio menų gimnazijoje. Klausimas lapelyje S.Šedbarui pasitaikė bene skaudžiausias rajono kultūros darbuotojams – ar kultūros darbuotojų atlyginimas yra pakankamas?

– Krizė eina baisi. Vien tai, kad jums padarys du, tris tūkstančius algos, jums bus gerai, bet nebus sisteminio požiūrio. Aš galėčiau pasakyti, kad jūsų algos bus du tūkstančiai, bet aš negaliu žadėti, – į klausimą atsakė S.Šedbaras.

Vos iš vietos pakilus „darbiečiui“ Virginijui Bartušiui salė suošė aplodismentais – kultūros darbuotojai plojo savo kolegai muzikos mokytojui, „Jūros“ ansamblio meno vadovui.

– Yra graudu, kai atvažiuoji į kaimo kultūros namus, o ten šalta, kultūros darbuotojas nuleidęs galvą, nes gauna valytojos atlyginimą. Aš pats vadovauju kolektyvui, kuriame – 60 žmonių, o alga 500 litų. Esu mokytojas, daugiavaikis tėvas, kad pragyvenčiau ir išlaikyčiau du studentus, šeštadieniais ir sekmadieniais sėdu prie taksi vairo ir dirbu papildomai, – daugiau ne kolegoms, o savo varžovams politikams kalbėjo V.Bartušis.

Susirūpinimo nepamatė

Paskutinis klausytojų teismui atsivėrė socialliberalas Vaclovas Karbauskis. Pirmieji jo žodžiai buvo:

– Nieko nežadu.

Kultūros problema Nr.1 V.Karbauskiui pasirodė ta, kad jis, kaip Tauragėje rinktas Seimo narys, Kultūros centro darbuotojų visada įtraukiamas į renginių scenarijus ir kviečiamas lipti ant scenos.

– Mielai pastovėčiau minioje ir pasiklausyčiau atlikėjų koncerto, – sakė kandidatas į Seimą.

Antroji problema esanti vieni žemiausių kultūros darbuotojų atlyginimai. Nors V.Karbauskis padėkojo susirinkusiems, kad jie dirba „labai atsidavę“, tačiau kai kalba pasisuko apie atlyginimų didinimą, leptelėjo:

– Nieko nesakysiu.

Klausimas seimūnui pasitaikė nesudėtingas – kaip įsivaizduojate Lietuvos kultūros viziją? Atsakymą V.Karbauskiui, matyt, įkvėpė kolegos S.Šedbaro su žmona leidžiami „Gero ūpo“ vakarai prie vyno butelio:

– Penktadienio vakaras. Prie televizijos ekranų – milijonas gyventojų žiūri laidą „Gero ūpo“.

Išgirdus tokį atsakymą salėje kilo šurmulys. Seimūnas netrukus pasitaisė:

– Na, gerai, pusė milijono gyventojų žiūri televizorių, laidą „Gero ūpo“, pusė milijono kur nors kultūros namuose vienas kitą linksmina.

Tokia V.Karbauskio kultūros vizija papiktino ilgametį Tauragės kultūros centro paveldosaugininką Joną Liorančą. Į kandidatus jis kreipėsi skaudžiais žodžiais:

– Mane nuvylė jūsų krykštavimai. Aš nepamačiau jumyse susirūpinimo, kaip išgyvensime, kaip susimokėsime mokesčius, už ką pirksime maisto produktus. Kad bus blogai, aš ir pats žinau, bet ką jūs žadate daryti, kad krizę palengvintumėte? Ar nemanote, kad vieną dieną žmonės į gatves išeis? Mokyklos be mokytojų liko, neturtingų šeimų vaikai aukštojo mokslo nebaigs. O jūs apie tai tylite. Ir paskutinis klausimas – Stasiui Šedbarui. Vokietijoj, pas gimines, turiu pasidėjęs šlepetes, ir švarkas yra paliktas. Ar aš galiu būti išrinktas Vokietijos prezidentu?

Skaityti komentarus (18) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras