Korupcijai stabdyti reikia visuomenės(0)

Gintaras GRAŽINSKAS | gintaras@kurjeris.lt

2008-04-14 07:16

Antradienį Kretingos muziejuje Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) surengė konferenciją vakarų Lietuvos apskričių ir rajonų savivaldybių valdininkams apie kovos su korupcija problemas ir jų sprendimo būdus. - Galbūt ši konferencija prisidės prie to, kad korupcija ateityje bus paguldyta ant menčių, - drąsią viltį prasidedant renginiui išsakė STT Klaipėdos valdybos viršininkas Leonas Keniausis.

Nėra valstybės be korupcijos

Tuo įsitikinęs Valentinas Junokas, Mykolo Romerio universiteto lektorius, neseniai palikęs STT vadovo postą. Jis konferencijos dalyviams skaitė paskaitą apie politinę korupciją. Pasak lektoriaus, šis reiškinys turi kelių tūkstančių metų senumo tradicijas ir siekia senovės Romos laikus. Ir šiuo metu jis egzistuoja visame pasaulyje. Lietuva – ne išimtis. Lektoriaus nuomone, viena geriausių priemonių prieš politinę korupciją - draudimas fiziniams ir juridiniams asmenims finansuoti politines partijas. V.Junoko teigimu, kad kyšininkavimo būtų mažiau, į pagalbą reikia pasitelkti visuomenę.

Apklausos rodo korupciją egzistuojant 

„Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Rytis Juozapavičius pristatė 2007 metų Lietuvos korupcijos tyrimo rezultatus. Anot jo, duomenys beveik nesiskiria nuo 2005 metais atlikto tyrimo. Apie 90 procentų apklaustųjų mano, kad korupcijos problema yra rimta ir labai rimta. Apie 2-3 procentus apklaustųjų prisipažįsta, kad per paskutiniuosius dvylika mėnesių ne kartą davę kyšį. Gerokai daugiau respondentų prisipažįsta kyšį davę kartą per penkerius pastaruosius metus. Apklausos dalyviai dažniausiais kyšių ėmėjais įvardijo kelių policiją, savivaldybių ir gydymo įstaigas.

Politikai privalo vengti interesų konfliktų 

Apie interesų konfliktą konferencijos dalyviams aiškino Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK)  pirmininkė Jolanta Petkevičienė. Pasak lektorės, rajonų politikams dažnai kyla neaiškumų, kai kilus interesų konflikto grėsmei tenka nusišalinti priimant sprendimus. Kol kas nusišalinimo tvarka nėra reglamentuota. J.Petkevičienė pripažino, kad šiuo metu yra ir tokių įstatymų nuostatų, kurios galioja tik popieriuje.

Ko išmoko, parodys laikas 

Į konferenciją buvo pakviesti Šilutės, Kretingos, Šilalės, Tauragės ir Pagėgių savivaldybių, Tauragės apskrities viršininko administracijos darbuotojai. Atvyko daugelis jų, išskyrus Pagėgių valdininkus. Leoną Barišauską, STT Klaipėdos valdybos viršininko pavaduotoją, tai nustebino.

- Negi jie viską taip gerai žino, kad nebereikia net mokytis? - stebėjosi jis.

Skaityti komentarus (0) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras