Kaip išspręsti atliekų problemą?(4)

Jovita STRIKAITIENĖ | jovitas@kurjeris.lt

2008-04-22 13:17

Tauragėje įprastas vaizdas: prie daugiabučių kiemuose stovinčių konteinerių stabteli lengvasis automobilis, iš jo išlipęs žmogus paima vieną ar keletą maišelių ar maišų, juos švysteli į atliekų dėžę ir nuvažiuoja. Už taupų ir nesąžiningą nuosavo namo savininką sumokės daugiabučių gyventojai.

 

Dalijo raginimus

UAB „Dunokai“ kartu su miesto seniūnija nuo šių metų pradžios tris mėnesius vykdė akciją – nesudariusiems sutarčių atliekoms išvežti ir už šią paslaugą nemokantiems nuosavų namų savininkams dalijo seniūno pasirašytus raginimus tokias sutartis sudaryti. Pasak Tauragės miesto seniūno Virginijaus Žiliaus, tokių raginimų išdalyta maždaug tūkstantis. 

 

Kiek sutarčių – paslaptis?

 

Koks buvo miesto seniūnijos ir komunalininkų akcijos rezultatas - gal „Dunokus“ užplūdo individualių namų savininkai, norintys sudaryti sutartis atliekoms išvežti, o gal liko abejingi?

Išsiaiškinusi, jog šiais reikalais pavesta rūpintis meistrui Zigmui Šimanauskui, jo paprašiau, kad po dienos kitos pasakytų, kokie buvo akcijos rezultatai, kiek Tauragės miesto individualių namų savininkų yra sudarę sutartis atliekoms išvežti. Po sutarto laiko paskambinus Z.Šimanauskas pasakė, kad po akcijos sutarčių padaugėjo maždaug 20 procentų, šiuo metu jas yra sudarę maždaug 50 procentų Tauragės miesto nuosavų namų savininkų. Meistras nesutiko pasakyti, kiek tiksliai per tris šių metų mėnesius, kai vyko akcija, padaugėjo sutarčių, kiek jų iš viso sudaryta. 

Paskambinus „Dunokų“ direktoriui Algirdui Mosėjui, jis pasakė, kad tai jokia paslaptis, akcijos metu papildomai sudaryta maždaug 500 sutarčių, dabar maždaug 2000 nuosavų namų savininkų su komunalininkais yra sudarę sutartis dėl atliekų išvežimo. Tai būtų maždaug pusė visų miesto individualių namų savininkų, tikslus skaičius neaiškus, nes nei miesto seniūnija, nei komunalininkai neturi tikslių duomenų, kiek Tauragėje yra individualių namų.

 

Vieni dėkojo, kiti pyko 

- Ši akcija bus tęsiama toliau. Individualių namų savininkai buvo paraginti sudaryti sutartis atliekoms surinkti. Jei raginimas nepadės, jiems bus siunčiami įspėjimai, kad gali sulaukti baudos. Gali būti skiriamos baudos, nes teršėjai visiškai suįžūlėjo, savo atliekas išmeta parkelyje  Prezidento gatvėje ir kitur, - kalbėjo „Dunokų“ vadovas.

Miesto seniūnas V.Žilius akcijos rezultatu patenkintas, nors jis sulaukė skirtingų vertinimų. Vieni namų savininkai dėkojo už priminimą, kad atliekoms išvežti būtina sudaryti sutartis, už paaiškinimus, kad galima rinktis įvairius variantus, kaip už paslaugą atsiskaityti. Bet buvo ir tokių, kurie piktinosi, net kaltino, grasino imtis priemonių dėl pažeidžiamų jų teisių.

- Sulaukėme įvertinimo, kad ragindami sudaryti sutartis atliekoms išvežti pažeidžiame Konstituciją. Buvo net nurodytas jos vienas straipsnis, nors jame apie tai nieko nerašoma, - sakė seniūnas.

 

Visuotinis mokestis problemų neišspręstų 

Daugelis kaip geriausią kovos įrankį su teršėjais nurodo šalyje pradėtą įvesti visuotinį teršimo mokestį, kurį moka visi gyventojai, nesvarbu, kur jie gyvena. Tuomet visur, kur tai būtina, būtų pastatyti konteineriai, niekam nebūtų naudinga atliekas vilkti į paupius, pamiškes.

Tačiau miesto seniūnas V.Žilius sako, kad visuotinio taršos mokesčio įvedimas visų su teršimu susijusių problemų neišspręstų. Nors už paslaugą mokėtų visi, kaip rodo kitų miestų ir rajonų patirtis, mokestis didėtų, vis tiek atsirastų žmonių, sugebančių gerą idėją kompromituoti. Jei gyventojai į konteinerius mes viską, kas nereikalinga, - nugenėtų medžių šakas ir net mėšlą, komunalininkai pateks į nemalonią padėtį. Manoma, kad mokesčiai už šią paslaugą turėtų būti diferencijuoti – turėtų būti standartinis mokestis visiems gyventojams ir papildomas turintiems daugiau atliekų. Be to, reikės gyventojus išmokyti atliekas rūšiuoti.

Skaityti komentarus (4) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras