Tauragės rajono parlamentarai – už rentas ir profesionalios politikos ateitį(9)

Rimantė GAIČEVSKYTĖ

2007-07-11 11:41

Vaclovas Karbauskis. Renaldo Malycho nuotrauka

Alga iki gyvos galvos - svajonė ar realybė? Šį klausimą pastaruoju metu gvildena ir parlamentarai, bandantys įteisinti Seimo nario rentą, ir žiniasklaida, abejojanti jos reikalingumu.

Pavasarinė Seimo sesija baigėsi. Parlamentarai atostogauja taip ir nepriėmę kontraversiškai vertinamo Lietuvos Nepriklausomybės akto signatarų statuso įstatymo pakeitimo projekto, siūlančio įteisinti Seimo nario rentą. Daug diskusijų sukėlęs klausimas veikiausiai bus sprendžiamas rudens sesijos metu.

Atsižvelgiant į parlamente išdirbtą laiką, politikai galėtų pretenduoti į valstybines rentas, kurių dydis svyruotų nuo 1,5 iki 3 tūkst. litų. Mažiausios rentos būtų skiriamos vieną kadenciją Seime dirbusiems parlamentarams. Jie gautų 40 proc. Seimo nario algos rentą. Dvi kadencijas Seime išdirbę parlamentarai gautų  50 - 60 proc., o tris ir daugiau kadencijų parlamente išdirbę politikai - 75 proc. Seimo nario algos siekiančias rentas.

Idėja - nenauja

Idėja buvusiems parlamentarams mokėti rentas nėra nauja. Tačiau daugelyje Europos Sąjungos šalių parlamentarų renta mokama kaip senatvės pensija, sulaukus nuo 55 iki 65 metų amžiaus, arba nemokama visai. Jeigu Seimas pritartų dabartiniam Nepriklausomybės akto signatarų statuso įstatymo pakeitimo projektui, Lietuva būtų pirmoji Europos valstybė, eksparlamentarams rentas skirianti visam gyvenimui nuo jų kadencijos Seime pabaigos.

Tauragės rajono parlamentarai Saulius Lapėnas bei Vaclovas Karbauskis balsavo už įstatymo pakeitimą, tuo išreikšdami pritarimą rentoms. Seimo narių teigimu, pati rentų idėja yra gera, tačiau įstatymo pakeitimas dar turėtų būti kruopščiai koreguojamas.

Siūlė pakeitimus

„Balsavau už, nes tikėjausi, kad bus svarstomas mano pasiūlymas nustatyti terminą, kuriam skiriama renta. Tačiau įstatymas buvo svarstomas neatsižvelgiant į pasiūlymus," - sakė S.Lapėnas. Liberalcentristas siūlė apriboti laiką, kiek buvęs Seimo narys galėtų gauti valstybinę rentą. Jo siūlymu eksparlamentaras, išbuvęs Seimo nariu visą kadenciją, turėtų teisę gauti 40 proc. Seimo nario pareiginės algos per mėnesį ne ilgiau kaip ketverius metus, išbuvęs Seimo nariu dvi visas kadencijas - 60 proc. pareiginės algos per mėnesį ne ilgiau kaip šešerius metus, išbuvęs Seimo nariu tris visas kadencijas ir daugiau - 75 proc. pareiginės algos per mėnesį ne ilgiau kaip aštuonerius metus. Parlamentaras tikino, kad jei tektų balsuoti antrą kartą už įstatymo tokį pakeitimo projektą, koks jis yra dabar, išreikštų nepritarimą.

Gero darbo garantas

Anot Naujosios sąjungos nario Vaclovo Karbauskio, balsuodamas už rentas jis stengėsi dėl kultūringos Lietuvos politikos ateities. V.Karbauskis yra įsitikinęs, jog, jei politikas turės iš ko pragyventi net ir nebebūdamas Seimo nariu, jam bus suteiktos sąlygos aktyviai dalyvauti politinėje veikloje bei dirbti valstybės labui. Parlamentaras mano, jog renta - pirmas žingsnis profesionaliosios politikos link: formuosis nauja politikos klasė - politikai, turintys ilgametę politinio darbo patirtį.

Rentų atsisakytų

Tiek S.Lapėnas, tiek V.Karbauskis tvirtino, kad, jei vis dėlto rentos buvusiems seimūnams būtų skiriamos, prašymo joms gauti nerašytų ir apie tai praneštų viešai. Kodėl? Nes, pasak Tauragės atstovų Seime, jie ir taip gali produktyviai dalyvauti politiniame gyvenime.

Skaityti komentarus (9) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras