Elektroninės laikraščio versijos prenumerata

Balsavimas

Už kurią partiją balsuosite artėjančiuose savivaldos rinkimuose?

 Rezultatai

Ekonomikos variklį kaitina ir žiniomis, ir viliodami darbuotojus(7)

2017-12-15 06:45

Nuosekliai augant šalies ekonomikai, pagyvėjimą jaučia ir regionai – vis daugiau įmonių pradeda eksportuoti, o gaminusieji vidaus rinkai atranda užsienio partnerius. Konkurencingam verslui bene svarbiausias tampa darbuotojų klausimas. Regionų verslininkai čia neturi vieno recepto, kaip kompensuoti darbuotojų trūkumą, tad taiko įvairius metodus: vieni gilina žinias, pasinaudodami įvairia parama, kiti vilioja trūkstamus specialistus – iš užsienio ir iš didmiesčių. 

Reikia specialistų iš užsienio

Giedrė Stulginskienė, Tauragės apskrities verslininkų asociacijos pirmininkė, sako, kad Tauragės regione, kaip ir visoje šalyje, verslo plėtra nuosekli – stambios įmonės didina eksporto apimtį, o smulkus ir vidutinis verslas plečiasi pavymui. Dar spartesnei verslo plėtrai reikia darbuotojų, o jų, kaip teigia pirmininkė, sudėtinga rasti.

„Padėtį puikiai iliustruoja skaičiai. Vienu metu Tauragės regione turėjome 4 600 registruotų bedarbių ir 3 300 laisvas darbo vietas. Tačiau verslininkams aktualiausias yra kvalifikuotų darbuotojų klausimas – jų trūkumas stabdo plėtrą“, – sako verslininkų atstovė.

Ūkio ministerija aktyviai sprendžia kvalifikuotų darbuotojų trūkumo problemą. Sudarytos sąlygos Lietuvoje lengviau įsidarbinti aukštos kvalifikacijos specialistams iš Europos Sąjungai (ES) nepriklausančių valstybių ir parengtas trūkstamų aukštos profesinės kvalifikacijos darbuotojų sąrašas, taip siekiama bent iš dalies patenkinti darbuotojų rinkos poreikius. Darbdaviai lengviau galės įdarbinti tokius specialistus iš užsienio kaip siuvimo technologus, mechanikos inžinierius, grafikos dizainerius, programuotojus ir kompiuterių specialistus, aviacijos technikos ir kitus specialistus.

Ir moko, ir vilioja iš didmiesčių

 Tauragės regionui labiausiai trūksta baldžių ir medžio apdirbimo specialistų, tolimųjų reisų vairuotojų, siuvėjų. Aukštos kvalifikacijos darbuotojų trūkumas kompensuojamas juos viliojant dirbti iš didmiesčių.

„Kiek žinau, aukštesnės kvalifikacijos specialistai, kurių vietoje sudėtinga rasti, atvažiuoja čia dirbti iš didmiesčių – viešbučiai būna pilni. Ateityje juos pritraukti bus dar lengviau: rajono taryba rengia lengvatinę tvarką atvažiuojantiems specialistams, kad įmonės galėtų prisivilioti reikiamus specialistus“, – pasakoja G.Stulginskienė.

Ūkio ministerija taip pat prisideda spręsdama reikiamos kvalifikacijos darbuotojų trūkumą. Ji plėtoja pameistrystės programą, per kurią jaunimas gali įgyti darbo rinkai reikiamą kvalifikaciją ar persikvalifikuoti. Programa plečiama bendradarbiaujant mokymo įstaigoms ir darbdaviams, tad labai lanksčiai reaguojama į darbdavių poreikius.

 Kai augimą lemia ne kiekybė, o kokybė 

Tauragėje veikianti įmonė „Topas.lt“ yra tikra žvaigždė tarp žvejų – čia gaminami visame pasaulyje populiarūs įrenginiai masalams gaminti „Boilie Roller“.  Kadangi vietinė rinka tokiems įrenginiams ribota, tad beveik visa produkcija yra eksportuojama – bendrovės pagamintais įrenginiais naudojasi klientai iš 50 valstybių.

Įmonės vadovas Edmundas Juodeikis sako, kad gaminant nišą radusį produktą, svarbiausia yra pažinti klientą – kokie jo įpročiai, kaip jis naudoja įrenginį, pagaliau, ką jis skaito ir kaip jis pasiekiamas. Tik tuomet, kai užmezgamas kontaktas, galima kalbėti apie pardavimą. Jo vadovaujama įmonė klientams pasiekti pasitelkia internetą ir parodas. Tai ir internetinės parduotuvės, ir visame pasaulyje populiarios internetinės prekybos platformos „eBay“ ir „Amazon“. Aktualus turinys skelbiamas ir socialiniuose tinkluose „Facebook“, „Twiter“ bei „YouTube“.

Naudojant tokius gausius pardavimų kanalus, akivaizdu, kad aktualu tampa ne darbuotojų kiekybė, o kokybė – kokių žinių jie turi ir kaip jas geba naudoti. Ūkio ministerija tokių įmonių darbuotojams padeda gilinti žinias: smulkusis ir vidutinis verslas gali gauti finansavimą darbuotojų mokymams pagal priemonę „Kompetencijų vaučeris“. Darbuotojai parengiami dirbti su užsienio rinkomis, taip keliama darbuotojų kvalifikacija ir didinamas įmonių konkurencingumas – o tai yra viena iš strateginių šalies ūkio vystymo krypčių.

Daugiau informacijos apie Ūkio ministerijos priemones verslui galite rasti svetainėje www.ukmin.lrv.lt.

Užs. Nr. 164

Skaityti komentarus (7) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras