500 sklypų laukia naujų šeimininkų(4)

Arūnas STRIKAITIS | arunas@kurjeris.lt

2010-05-06 14:39

Statistikai užfiksavo, kad pagal nekilnojamojo turto kainų kritimą 2009 metais Lietuva pasaulyje buvo penktoje vietoje. Didžiausias kritimas užfiksuotas Latvijoje (50 proc.), antroje vietoje – Arabų Emyratai (42 proc.), trečioje – Estija (42 proc.), ketvirtoje – Ukraina (36 proc.). Lietuva – penkta, nekilnojamojo turto kainos šalyje smuko 32 procentais.

Tarp pasaulinių lyderių Lietuva pirmavo pagal nekilnojamojo turto kainų burbulo pūtimą, o Lietuvoje tarp lyderių puikuojasi ir Tauragė. Čia per keletą metų butai buvo pabrangę 8–10 kartų.

Kainos sparčiai kilo

2002 metais standartinį dviejų kambarių butą Tauragėje buvo galima įsigyti už 15–20 tūkstančių litų. Jei labai pasisekdavo – netgi už 12 tūkstančių litų. Skandinavams supirkus Lietuvos bankus ir į mūsų šalį pradėjus plūsti dešimtims milijardų eurų, nekilnojamasis turtas Lietuvoje pradėjo sparčiai brangti. Tauragėje pikas buvo pasiektas 2007 metais, kuomet už standartinį dviejų kambarių butą buvo prašoma jau nuo 150 iki 200 tūkstančių litų ir daugiau.

 

Tauragėje butų kainos krito apie 30 procentų

 

UAB Tauragės nekilnojamojo turto agentūra žemėtvarkininkas Giedrius Stanevičius prisimena, kad 2004 metais už vieno kambario butą buvo mokama apie 12 tūkstančių litų. 2008 metų pradžioje, pašnekovo žiniomis, vieno kambario butas mūsų mieste jau kainavo apie 100 tūkstančių litų, dviejų – apie 130 tūkstančių, trijų – apie 150 tūkstančių litų. Pasak G.Stanevičiaus, Tauragėje daugiausia už butą buvo sumokėta 300 tūkstančių litų. Tiek kainavo keturių kambarių butas Žemaitės gatvėje stovinčiame daugiabutyje.

Prasidėjus ekonominiam sunkmečiui butų kainos ėmė tirpti. Šiandien už vieno kambario butą prašoma 60, už dviejų – apie 70, už trijų – apie 130 tūkstančių litų.

G.Stanevičiaus žiniomis, už Tauragėje, Dariaus ir Girėno gatvėje, esantį nuosavą namą buvo paklota 650 tūkstančių litų. Mūsų mieste yra žmonių, norinčių už gyvenamąjį namą gauti ir 1,5 milijono, tačiau neatsiranda pasirengusių tiek mokėti.

– Tarailių rajone mūrinį namą galima nupirkti maždaug už 300 tūkstančių litų. Didelė pasiūla 400–600 tūkstančių litų kainuojančių namų, – kalbėjo bendrovės žemėtvarkininkas.

Pagal butų kainas Tauragė nedaug atsilieka nuo didmiesčių. Tauragėje senos statybos dviejų kambarių butas kainuoja apie 70 tūkstančių litų, Kaune – apie 100 tūkstančių, Vilniuje – apie 120 tūkstančių litų.

 

Pirkti pigiau nei statyti

 

Per 20 nepriklausomybės metų Tauragėje baigti statyti tik keletas daugiabučių namų. Naujas pastatytas tik vienas – J.Tumo-Vaižganto g. 140.

– Kritus kainoms statyti neapsimoka, todėl bent keletą metų daugiabučių gyvenamųjų namų Tauragėje niekas nestatys. Mūsų bendrovė Ramovės gatvėje pastatė devynis kotedžus, keturis pardavėme, penki dar stovi laisvi. Butų kainos Tauragėje stabilizavosi ir jau nebekrenta. Ateityje jos augs, nes naujų daugiabučių namų dar ilgai mūsų mieste niekas nestatys, – pranašavo G.Stanevičius.

 

Brangiausi butai – centre

 

UAB „Lituka ir Ko“ Tauragės padalinio turto vertintojas Vytautas Jasaitis šias pareigas eina 12 metų. Jis gerai žino nekilnojamo turto rinkos situaciją, nes be nepriklausomo turto vertintojo išvados bankai neduoda kredito būstui įsigyti.

Nors Vytauto bei Dariaus ir Girėno gatvėse esantys namai statyti prieš 50 metų, čia triukšminga, gyventojai kenčia nuo automobilių išmetamųjų dujų smarvės, čia brangesnis šildymas, pagal turto vertintojo turimą informaciją šie butai brangiausi Tauragėje. Brangūs butai ir renovuotuose namuose. Pigiausi butai – Gedimino gatvėje, Ateities take.

Geriausias nekilnojamo turto barometras – keturių kambarių butai. Po Rusijos krizės mažai kas tokius butus beperka, todėl čia jų kaina sąlyginai nėra didelė.

V.Jasaitis teigia, jog butai, nors ir labai lėtai, Tauragėje vis dar pinga.

 

Jovaruose – ir brangiausi, ir pigiausi namai

 

Palyginus su brangymečiu, individualių namų kaina Tauragėje krito apie 30 procentų. Namų kainos ženkliai svyruoja priklausomai nuo vietos, kur jie pastatyti, sklypo dydžio, naujos ar senos statybos, ar tai šilumą taupantis namas, ar ne. Įdomu tai, kad Jovaruose stovi brangiausi ir pigiausi namai Tauragėje. Prie geležinkelio tilto namą Jovaruose galima nusipirkti už 200–250 tūkstančių litų, o prie Jūros upės neseniai pastatyti namai gali kainuoti iki milijono litų.

 

Brangiausi sklypai – 30 tūkstančių litų už arą

 

– Brangiausi sklypai Tauragėje buvo Ramovės gatvėje, – teigia G.Stanevičius, ten pirkėjai už arą mokėjo net po 30 tūkstančių litų. Brangūs sklypai, kainuojantys maždaug 25–30 tūkstančių litų už arą, yra prie hipodromo ir Jovaruose, prie Jūros upės.

– Šiuo metu patrauklių statyboms sklypų Tauragėje praktiškai nėra, nebent pirktum seną namą, jį nugriautum ir statytum kitą. Todėl dabar populiaru įsigyti sklypus gražiose vietose priemiesčiuose  – pasakojo G.Stanevičius.

V.Jasaičio turimais duomenimis, maždaug 30 tūkstančių litų už arą gavo ir sklypo Bernotiškės gatvėje savininkas. Dabar šiame sklype pastatyta „Norfos“ parduotuvė, o daug pinigų uždirbęs laimingasis – artimas rajono valdžiai asmuo.

 

Yra laisvų sklypų

 

Lietuvai atgavus nepriklausomybę individualiai statybai Tauragėje buvo paruošta apie 300 sklypų. Dauguma jų jau užstatyta. Pradėjus pūstis nekilnojamojo turto burbului, mūsų mieste kilo sklypų individualiai statybai rengimo vajus. Per keletą pastarųjų metų prie Norkaičių, Medelyno, šalia Tarailių mikrorajono, Tauruose individualiai statybai paruošta apie 500 sklypų. Žinant, kad Tauragėje gyventojų mažėja (rajonas per 10 metų neteko apie 5000 gyventojų, Tauragė – apie 3000 gyventojų), galima prognozuoti, kad praeis ne vienas dešimtmetis, kol bus užstatyti paruošti 500 sklypų. Galima spėti, kad ir  jų kaina nebus didelė. Šiuo metu arą žemės individualiai statybai galima nupirkti už 1000 litų.

Skaityti komentarus (4) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras