Pigs šiluma ir karštas vanduo(4)

Arūnas STRIKAITIS | arunas@kurjeris.lt

2009-08-07 11:20

UAB „Tauragės šilumos tinklai“ skelbė konkursą tiekti kurui medieną ir jos atliekas. Konkursą laimėjo UAB „Timbex“. Nuo liepos pirmosios ši įmonė Tauragės šilumininkams tiekia medieną ir jos atliekas kurui. Džiugi daugiabučiuose gyvenantiems tauragiškiams žinia – „Timbex“ kurą tieks 20 procentų pigiau nei ligšioliniai tiekėjai, o tai reiškia, kad Tauragėje pigs šiluma.

Kiek pigs, neaišku 

Kuras UAB „Tauragės šilumos tinklai“ sąnaudose sudaro apie 50 procentų išlaidų. Jei kuras pigs 20 procentų, šiluma galėtų pigti apie 10 procentų. Pasak bendrovės direktoriaus Donato Simaičio, sunku pasakyti, kiek pigs šiluma ir karštas vanduo, nes bendrovė šilumai gaminti naudoja ne tik medieną ir jos atliekas (Aerodromo katilinė naudoja skalūnų alyvą, Eičių katilinė – durpes, kai šalta, Beržės katilinė naudoja mazutą). Direktoriaus manymu, šiluma galėtų pigti nuo 5 iki 12 procentų. Bet šilumos tiekimo srityje visos geros ir blogos naujienos vartotojus pasiekia po pusmečio, todėl šiluma ir karštas vanduo Tauragės vartotojams atpigs tik kitų metų vasarį.

 

Tauragėje šiluma bus pigiausia Lietuvoje?

Šiuo metu „Tauragės šilumos tinklai“ tarp 49 šilumą tiekiančių Lietuvos įmonių pagal paslaugos kainą užima 46 vietą. Pirmauja UAB „Prienų energija“, šilumos kilovatvalandę pardavinėjanti po 33,53 cento, antroje vietoje – UAB „Anykščių šiluma“ (31,59 cento už kilovatvalandę). Tauragės šilumininkai šilumos kilovatvalandę parduoda po 19,23 cento ir pagal kainą užima 46 vietą, paskutinėje vietoje – UAB „Molėtų šiluma“ (18,32 cento už kilovatvalandę). Šilumos kainai Tauragėje sumažėjus 10 procentų jos kilovatvalandė atpigtų iki maždaug 17,3 cento ir Tauragės mieste šiluma taptų pigiausia Lietuvoje.

Pasak D.Simaičio, lyginant kainas jo vadovaujamą įmonę reikėtų lyginti su panašaus dydžio įmonėmis (pagaminančiomis panašų kiekį šilumos). Panašaus dydžio įmonių varžytuvėse tauragiškiai visus lenkia be konkurencijos, nes Akmenėje šiluma kainuoja 31,14 centų už kilovatvalandę, Radviliškyje – 28 centus, Palangoje – 27,52 cento, Telšiuose – 27,02 cento, Plungėje – 24,87 cento, Šilutėje – 23,66 cento.

Pingant šilumai laimi ne tik gyventojai, bet ir įmonės, savivaldybė, kuriai reikia mokėti už mokyklų, vaikų darželių šildymą, socialiai remtiniems gyventojams – kompensacijas už šildymą.

 

Kuro turi pakankamai

Lietuvos energetikos komisija rekomenduoja, kad miestams šilumą tiekiančios katilinės kuro atsargų būtų sukaupusios bent mėnesiui. Tauragės šilumininkai jau turi sukaupę 4000 kubinių metrų medienos, 700 tonų mazuto, 70 tonų skalūnų alyvos. Iki šildymo sezono likus trims mėnesiams bendrovė turi daugiau nei mėnesiui reikiamų kuro atsargų.

Pasak D.Simaičio, šildymo sezonui paruoštas ne tik kuras. Profilaktiškai patikrinti šilumos katilai, remontuojamos kuro padavimo ir pelenų šalinimo linijos, gegužę atlikti hidrauliniai šilumos tinklų bandymai, aptikta ir pašalinta 16 defektų.

Anot D.Simaičio, pagal šilumos trasų kokybę Tauragė tarp Lietuvos miestų rikiuojasi kažkur viduryje. Sudėtingiausia padėtis – pajūryje, kur gruntiniai vandenys arti žemės paviršiaus, todėl šilumos trasas dažnai apsemia, vamzdžiai sparčiai rudyja ir dėvisi. Norint prailginti šilumos trasų eksploataciją būtina vamzdžius laikyti sausai, kur reikia, įrengti drenažo sistemas.

Siekdami rekonstruoti trasas „Tauragės šilumos tinklai“ dalyvauja Europos Sąjungos konkursuose. Bendrovė rašė projektą šilumos trasoms rekonstruoti. Bendra projekto vertė – 5 milijonai litų. Jei projektą patvirtins, Europos Sąjunga jam įgyvendinti skirs 2,5 milijono litų, kitus 2,5 milijono teks surasti bendrovei.

– Projektui įgyvendinti skirsime dalį savo sutaupytų lėšų, dalį skolinsimės iš bankų. Prieš porą metų skaičiavome, kad Tauragės šilumos trasų rekonstrukcijai reikėtų apie 32 milijonų litų, bet prasidėjus ekonominei krizei krito darbo, medžiagų kainos, todėl šiuo metu šiems darbams galbūt užtektų 20–25 milijonų litų. Europos Sąjungos projektuose dalyvaujame trečią kartą. Du kartus finansavimo nepavyko gauti, galbūt trečias kartas nemeluos, – vylėsi D.Simaitis.

 

Elektrą gamina tik sau

Praėjusį rudenį „Tauragės šilumos tinklai“ įmonėje pasistatė 750 kilovatų galingumo elektros generatorių, jį sumontavo Visagino UAB „Gandras“. Tuomet Tauragės šilumininkai dalį elektros energijos planavo parduoti elektros skirstymo tinklams, nes žiemą įmonei reikia 450 kilovatų elektros energijos, vasarą – 80–90 kilovatų.

Svajojo Tauragės šilumininkai pardavinėti elektros energiją jos skirstymo tinklams, bet svajonės kol kas neišsipildė, nes energetikai šilumos tiekėjams už kilovatvalandę siūlo 6 centus, kai patys elektrą gyventojams pardavinėja po 37 centus už kilovatvalandę. Tauragės šilumininkai laukia rudens, kai pakoregavus įstatymus elektros energiją bus galima pardavinėti pelningai.

 

Vartotojų skolos auga lėtai

Sunkiausia padėtis „Tauragės šilumos tinkluose“ buvo prieš 10 metų, kai ekonominės krizės Rusijoje metu Lietuvos ekonomika smuko 4 procentus, smuko gamyba, Tauragės rajono savivaldybė nesurinkdavo planuojamo biudžeto ir gyventojų bei savivaldybės įmonių skolos šilumos tiekėjams buvo išaugusios iki 1,7 milijono litų.

Spėjama, kad šiemet Lietuvos bendrasis vidaus produktas gali smukti 20 procentų, arba 5 kartus daugiau nei 1999 metais, todėl šilumos tiekėjai su nerimu laukė 2008–2009 metų šildymo sezono. Didelio pagrindo baimei kol kas nėra, nes pernai liepą vartotojai „Tauragės šilumos tinklams“ už šilumą ir karštą vandenį buvo skolingi 900 tūkstančių litų, o šių metų liepą – 1,095 milijono litų.

– Gyventojai bendrovei skolingi 932 tūkstančius litų, įstaigos, įmonės – 163 tūkstančius litų. Apie 50 procentų skolos sudaro butų socialiai remtiniems skolos. Per metus dėl skolų už šildymą į teismą kreipiamės apie 200 kartų ir prašome išieškoti skolas. Nemažai tauragiškių išvykę uždarbiauti į užsienį, jų butuose niekas negyvena, todėl kaupiasi skolos už šildymą. Skambina žmonės iš Airijos, Prancūzijos ir prašo nesikreipti į teismą dėl skolų už šildymą išieškojimo, žada grįžti namo ir sumokėti skolas, - pasakojo D.Simaitis.

 

Ragina renovuoti daugiabučius

Pastaruoju metu daug kalbama apie daugiabučių renovaciją, netgi siūloma juos renovuoti priverstinai. Keista, kad niekas nepasidomi šilumos tiekėjų nuomone, nes pradėjus masiškai renovuoti daugiabučius sumažės šilumininkų pajamos, tuomet jie gali padidinti šilumos kainas ir taip kompensuoti renovacijos jiems padarytą žalą.

Anot D.Simaičio, jis už tai, kad būtų renovuoti Tauragės daugiabučiai ir sumažėtų šilumos suvartojimas, nes tuomet jiems žiemą nebereikėtų papildomų pajėgumų ir nebereikėtų deginti brangaus gamtą teršiančio mazuto.

– Aš už tai, kad daugiabučiai būtų renovuoti, nes tuomet gyventojai taps atsakingesni, labiau brangins ir tausos savo būstus, – svarstė D.Simaitis.

Skaityti komentarus (4) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras