Kandidatų nuodėmės: kiek įtakos turės rinkimų rezultatams? (21)

Ramunė RAMANAUSKIENĖ | redaktore@kurjeris.lt

2019-03-16 08:03

Ramunė Ramanauskienė

Vienas esą Danijoje vogė dviračius, kitas galimai bendradarbiavo su KGB. Vienas, su bendrais pirkdamas žemę Tauragės mieste, apgavęs senukus, kitas rūkęs „žolę“. Už vieno nugaros stovįs senųjų pažiūrų tėvas Pranas Petrošius, kitą kaip marionetę tampysiantis verslininkų milijonierių Stankų klanas. Tokie tat mūsų kandidatai į merus pagal viena su kita aršiai kariaujančias puses. Tauragė pasidalijo į dvi priešingas stovyklas.

Iki lemiamo Tauragės rinkėjų žodžio beliko diena. Vienintelė, kai agitacija draudžiama, kai rinkėjai turės teisę ramiai apmąstyti, kam atiduoti savo balsą ir kuriai pusei – dabartiniams valdantiesiems ar šiuo metu opoziciniam flangui patikėti formuoti naują valdančiąją daugumą ir pasiskirstyti svarbiausius postus Tauragės „baltuosiuose rūmuose“.  

Feisbukas pastarosiomis savaitėmis virto tikru rinkiminės agitacijos šiukšlynu, iš išmaniųjų ekranų plūsdamas arba nesiliaujančia savigyra, arba kompromatų prieš politinius konkurentus paieška. Gandai veja vienas kitą, kandidatai vos spėja teisintis, įplieksdami dar kaitresnę žodžių ugnį.

Vienas įdomiausių ir aršiausias diskusijas sukėlusių pastarųjų dienų gandų – Danija ir dviračiai. Kad kandidatas į Tauragės merus Dovydas Kaminskas studijuodamas Danijoje esą vogė ar kažkaip kitaip galėjo būti susijęs su dviračių vagystėmis, gandai sklando jau ketverius metus – nuo pat tos akimirkos, kai jis buvo paskirtas Tauragės mero patarėju. Nepatikrinti šios informacijos negalėjome. Tikrinome ir 2015-aisiais, ir dabar, aistroms kunkuliuojant dar karščiau. „Tauragės kurjerio“ redakciją prieš keletą savaičių pasiekė kelios internetinės nuorodos iš Danijos ir Lietuvos informacijos portalų. Juose skelbiama, kad 2012 metais, tuomet, kai D.Kaminskas studijavo Danijoje, šios šalies policijos pareigūnai sulaikė šešis lietuvius, kurių kriminalinės veiklos keliai vedė į Lietuvą. Ir kas įdomiausia – būtent į Tauragę. Tuomet, 2012 metų rugsėjį, Danijos policijos pareigūnai, vykdydami didelio masto tyrimą, lydimi savo šalies televizijos žurnalistų, buvo atvykę į Tauragę. Juos šioje viešnagėje pasitiko ir lydėjo tuomet Klaipėdos apygardos prokuratūros prokurorės pareigas ėjusi Margarita Šniutytė-Daugėlienė. Šiuo metu ji dirba Lietuvos Respublikos generalinio prokuroro pavaduotoja.

Prokurorė pasitaikė labai maloni ir kalbi. Ji puikiai prisiminė tuometinę Danijos pareigūnų viešnagę Lietuvoje, patikino, kad ne tik Danija, bet ir Lietuva tyrė ne vieną dviračių vagysčių atvejį, susijusį būtent su Tauragės miestu. Jos teigimu, Tauragė tuomet, prieš kelerius metus, pareigūnams buvo žinoma kaip savotiška vogtų dviračių „meka“. M.Šniutytė-Daugėlienė ištesėjo pažadą – atvertė 2012 metais Danijos teisėsaugos atlikto ikiteisminio tyrimo ir dar vieną bylas. Ji patikino, kad jose į Tauragės merus kandidatuojančio Dovydo Kaminsko pavardė neminima. Tačiau paneigti, kad žmogus tokia pavarde tikrai nesusijęs su šiomis bylomis, nesiryžo – prokurorės teigimu, bylose nurodoma, kad šiuose nusikaltimuose figūravo daug policijos nenustatytų asmenų, kurių dėl šios kriminalinės veiklos sulaikyti lietuviai policijos pareigūnams taip ir neatskleidė. Taigi realybė tokia – gandas apie D.Kaminską greičiausiai ir liks tik gandu, jei neatsiras žmogus, turintis pagrįstų įrodymų ar bent jau tikrų liudijimų ir, žinoma, nebijantis viešumo.

Kitas kandidatas – Darius Petrošius priverstas teisintis, kad prieš daugelį metų esą apgavo pagyvenusius žmones, iš kurių pirko didžiulį žemės sklypą. Apgavo ar neapgavo D.Petrošius senukus, matyt, liks jo sąžinės reikalu. Tačiau kas į dienos šviesą šią storiją ištraukė? Ogi tie patys D.Petrošiaus politinių oponentų smerkiami žurnalistai. Būtent šių eilučių autorei teko aiškintis, kokiu būdu, kaip ir kada buvo privatizuota pagyvenusių žmonių porai priklausiusi žemė, kad nagus čia galėjo būti prikišęs vienas žemėtvarkininkas ir keletas tuo metu Tauragėje gerai pažinotų politinių veikėjų.

Ar rinkėjui svarbu, kokių nuodėmių yra pridarę kandidatai, siekiantys artimiausius ketverius metus valdyti Tauragės miestą ir rajoną? Žinoma, taip. Todėl nieko nuostabaus, kad prieš rinkimus skeletai iš spintų traukiami į dienos šviesą. Tačiau šiuo atveju, ko gero, svarbiau ne praeities šešėliai, o tai, ar meras bus savarankiškas, ar jo niekas netampys už virvučių ir nepavers politiniu įrankiu asmeniniams reikalams susitvarkyti. Juolab, kad tokių „asmeninių reikalų susitvarkymų“ buvo ir prie dabartinės, ir prie ankstesniosios valdžios. Ar tikrai už D.Petrošiaus nugaros nestovės jo tėvas P.Petrošius, o D.Kaminsko it marionetės nevaldys verslininkai Stankai? Gal tikroji rinkiminė kova vyksta ne tarp Dariaus Petrošiaus ir Dovydo Kaminsko, o tarp šių dviejų senų politinių stovyklų?

Atsakyti į šiuos klausimus, deja, turime patys. Nei žurnalistai, nei jokia kita institucija atsakymo greičiausiai jau nebepateiks. Šiame žodžių kare įžvelgiu vienintelį pozityvą – abi kariaujančios pusės į rinkimus pasišovusios atvesti kuo daugiau savo mylimo kandidato rėmėjų. Džiugu ir tai, kad rinkimais pagaliau susidomėjo jauni žmonės.

Ir pabaigai – kaip besikivirčytų politikai ir jų rėmėjai, reikia pripažinti – mero posto verti abu kandidatai. Abu jie jauni, turintys politinės patirties, baigę universitetus, abu dailūs, stotingi, neieškantys žodžio kišenėje. Abu naujosios, netgi tos pačios, kartos (juos skiria tik 13 metų). Beje, abu jie jau pateko į Tauragės rajono savivaldybės tarybą ir nori nenori jiems teks dirbti kartu.

Savo ruožtu „Tauragės kurjerio“ redakcija ragina tauragiškius būtinai ateiti į rinkimus, paraginti tai padaryti kaimynus, bendradarbius, nes tokią galią – parodyti, ko mes iš tikrųjų norime, turime labai retai – tik kartą per ketverius metus. Ir gink Dieve ne pyktis ir ne kerštas turi vesti prie balsavimo urnų, o žinojimas, kad tikroji valdžia esame mes – paprasti Tauragės žmonės.          

Skaityti komentarus (21) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras