„Šaltinio“ bendruomenė per spalvą ir žodį auginosi sparnus(0)

Raimonda ALYSIENĖ | redakcija@kurjeris.lt

2018-06-22 07:04

Vyresnieji „Šaltinio“ progimnazijos mokiniai liejo paveikslus, kurie papuoš mokyklą. „Šaltinio“ progimnazijos nuotraukos

„Šaltinio“ progimnazijoje vyko projektas „1000 plunksnelių Lietuvos šimtmečio sparnui“. Projekto ašis – dailininkė Sigutė Ach, padėjusi idėjų nestokojančiai ir inovacijų nebijančiai progimnazijos bendruomenei per spalvas ir gimtąjį žodį išlaisvinti kūrybines mintis. Ar pasisekė? Kaip sakė menininkė, su kaupu, tokio gero jausmo dailininkė seniai nebuvo patyrusi. Projektu džiaugiasi ir „šaltiniečiai“ – po savaitės pačios įvairiausios veiklos gimė didžiulis plunksnelėmis-piešiniais ir žodžių tiltais išmargintas sparnas, puošiąs aktų salę.

Visą savaitę „Šaltinio“ progimnazijoje tvyrojo neatsakomai geras jausmas, verčiantis pakilti virš kasdienių rūpesčių ir gal kartais pabostančių pamokų.

Kaip dar projekto pradžioje sakė „Šaltinio“ progimnazijos direktorė Jūratė Lazdauskienė, būti kartu su dailininke Sigute Ach reiškia išlaisvinti vaizduotę ir užsiauginti sparnus kiekvienam, kuris išdrįsta pasinerti į „akvarelinę balutę“, kad joje rastų savo stebuklą.

– Būti kartu su Sigute Ach reiškia mokytis mylėti ir skaityti knygą, o gal ir ją kurti. Būti su Sigute Ach reiškia daug šypsotis ir net nuoširdžiai kvatoti. Su ja būti tiesiog gera, – pabrėžė direktorė.  

Baigiamajam projekto akordui – nusifotografuoti prie sparno instaliacijos atėjusių mokytojų ir pradinukų veiduose nedingo šypsenos.

Pradinių klasių fotosesija prie ką tik gimusio sparno. Raimondos Alysienės nuotrauka

 – Vaikai buvo sužavėti, aikčiojo ir džiaugėsi tuo, ką veikėme. Labai smagu buvo ne tik vaikams, bet ir man, – į salę nusifotografuoti atlydėjusi savo pradinukus sakė mokytoja Daiva, pasigyrusi ir pačios projekto metu pasigaminta lėle-sage.

Tokiomis sagėmis pasipuošusios vaikščiojo ir kitos mokytojos. Tai vienos projekto edukacijos rezultatas – dailininkė padėjo pagaminti lėlių veidukus, o mokytojai paplušėjo siūdami rūbelius.  

Progimnazijoje viešėjusi dailininkė mokytojams vedė seminarą „Motyvacija skaityti“.

Pilnutėlė salė tėvų ir mokytojų prigužėjo į paskaitą „Kodėl pradinukas turi skaityti knygas“.

S.Ach užsiėmimus vedė ir atskiroms klasėms, ir bendruomenės grupėms. Mažesnieji mokiniai pagal liejimo metodiką piešė plunksneles sparnui ir kuo vaizdingiau pasiknaisioję po savo vaizduotės kerteles aprašė išlietus paveikslus, žodžius ir mintis jungdami į dailininkės vadinamuosius tiltus. Vyresnieji susipažino, kaip reikia elgtis parodose, liejo paveikslus, kurie netrukus papuoš mokyklą.

– Daugiau nei tikėtasi įgyvendinti projekto tikslai. Vos įžengus į „Šaltinio“ progimnaziją lengva suprasti, kad tai gausis. Ir direktorė, ir kolektyvas nusiteikę ir sudaro terpę menininkui išsiskleisti. Esu laiminga, nes realizavau savo pačias drąsiausias svajones, nes tiek vaikų apjungti bendrai instaliacijai buvo drąsus planas, – apie projekto įgyvendinimą sakė S.Ach.

Dailininkė kūrybą glaudžiai sieja su gimtąja kalba, o paprašyta tą ryšį atskleisti, sakė:

– Visas savo svajones, tekinimus turime išreikšti aiškia lietuvių kalba. Jei save realizuojame gimę šioje šalyje, tai tą darome lietuviškai. Tiltai parašyti lietuvių kalba. Visi tekstukai gražūs, pavyzdžiui, „ryklys plaukia po vandeniu“, „rami spalvota vakaro jūra“, „mergaitė, rožiniais plaukais“, „ragana, pasipuošusi varpeliu“, „pelytė žiūri į kylančią saulę“.

Pasak dailininkės, mokytojus nustebino vaikų vaizduotės pliūpsniai.

– Ne visada galima įlįsti į vaiko vidinį pasaulį, jis dažnai lieka neišreikštas gražiais lietuviškais žodžiais. Ir tam pasitarnavo spalvos. Mokytojoms paaiškinau, kaip tai iš vaikų ištraukti, o jos jau sudarė sąlygas, – projekto rezultatais džiaugėsi S.Ach.

Nepamiršti ir į užsiėmimą pakviesti progimnazijos mokytojai senjorai. „Šaltinio“ progimnazijos nuotrauka

Tai pirmasis toks dailininkės projektas Lietuvos mokyklose. Ji kreipėsi į keletą kitų šalies mokyklų, ir, kaip pabrėžė S.Ach, šlovė „Šaltinio“ progimnazijai, kad sudarė sąlygas projektui įgyvendinti.

– Radau savo kūrybinius namus, tokio gero plenero jau seniai nesu turėjusi, – lėkdama prie sparno fotografuotis su dar viena klase tarstelėjo S.Ach.

Skaityti komentarus (0) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras