Jaunųjų tyrėjų darbai įvertinti tarptautiniame mokslininkų konkurse(1)

„Tauragės kurjerio“ inform. | info@kurjeris.lt

2014-10-06 08:28

Violeta Kalašinskaitė (kairėje) ir Monika Orlovaitė

Rugsėjo 19–24 dienomis Varšuvoje vyko 26‑asis Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkursas (ES JMK), kuriame du darbus pristatė Lietuvos moksleivių  atstovai. Jaunųjų tyrėjų darbus įvertino tarptautinė mokslininkų komisija. ES JMK – neeilinis mokslo renginys, kurio dalyviai dažnai net ne vienus metus skiria jų mokslinei idėjai įgyvendinti. O tam reikia ne tik žinių, mokslinio darbo įgūdžių, bet ir kantrybės. Šiame konkurse dėl prizinių vietų varžosi Europos Sąjungos šalių atstovai, o dėl specialiųjų prizų – ir dalyviai iš kitų šalių: Kinijos, JAV, Kanados, Pietų Korėjos, Turkijos, Baltarusijos, Izraelio, Naujosios Zelandijos. Kauniečio Mato Navicko darbas įvertintas III vieta, o Tauragės  „Versmės“ gimnazistės Violeta Kalašinskaitė ir Monika Orlovaitė apdovanotos specialiuoju prizu – penkių dienų stažuote Europos patentų biure – už darbą „Natūralios priemonės bičių erkėtumui kontroliuoti“. 

Jaunosios mokslininkės savo mokyklos ir Lietuvos vardą garsino darbu aplinkotyros srityje. Merginos sukūrė metodą kaip natūraliomis priemonėmis, nenaudojant chemikalų, sumažinti erkių kiekį bitynuose. Šią metodiką pasiūlyta patentuoti Europos patentų biure. Konkursas merginoms buvo tikrai įsimintinas. O mes norėjom sužinoti, kaip jos jaučiasi, aplankius tokiai sėkmei. Pavyko pakalbinti vieną iš ES jaunųjų mokslininkų konkurso laureačių Moniką Orlovaitę, tarptautinio bakalaureato klasės abiturientę, kuri mielai sutiko pasidalyti savo patirtais įspūdžiais.

- Laimėjote specialųjį Europos patentų biuro įsteigtą prizą. Koks jausmas tapus tokio masto konkurso laureatėmis?

- Buvo labai netikėta. Tai buvo toks konkursas, į kurį patekti jau buvo didelis laimėjimas, o tai, kad tapome laureatėmis, tikrai nerealu! Įvertintas mūsų trejų metų darbas.

- Gal gali šiek tiek papasakoti apie tai, kaip ruošėtės darbo pristatymui?

- Pasiruošimo būta nelengvo. Reikėjo atrinkti esminius trejų metų darbo rezultatus, parengti trumpą pristatymą komisijos nariams, darbo aprašymą, mokslinę ir populiariąją santraukas. Ruošėme stendą ir lankstinukus, kas taip pat atėmė labai daug laiko. Sulaukėme paramos iš dr. prof. Vlado Vansevičiaus, konkurso nacionalinio etapo globėjo, vertinimo komisijos pirmininko, dr. Rimos Stonkutės, mūsų mokytojų Vitalijos Kalašinskienės, Vidutės Vaupšienės, Jūratės Orlovienės. Tai geranoriški žmonės, kurie padėjo ruošiantis.

- Konkurse dalyvavo 111 dalyvių, iš viso buvo parengti 78 darbai. Ką įdomaus buvo paruošę jūsų konkurentai ?

- Buvo labai įvairių darbų. Dalyviai varžėsi matematikos, inžinerijos, fizikos, kompiuterijos, aplinkotyros, medicinos, chemijos, biologijos, socialinių mokslo srityse, todėl labai sunku juos apibūdinti. Labai įdomus kauniškio M. Navicko ketverių metų biologijos srities darbas apie obelaičių žydėjimo paspartinimą. Šis vaikinas laimėjo III vietą.

- Na, ir paskutinis klausimas - ko tikitės iš dar laukiančios kelionės į Miuncheną?

- Tikimės įgauti  naujos patirties, susipažinti su daugybe sumanių žmonių, o gal būt ir patentuoti savo darbą.

Mūsų gimnazistės tikros šaunuolės! Ir toliau tikimės neeilinių pergalių bei linkime visokeriopos sėkmės. Beje, merginos užsidirbo ir pridėtinių balų studijoms. Gražu, kai garsinamas mūsų gimnazijos vardas ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje.

Daugiau apie konkursą galima sužinoti internetinėje svetainėje http://www.njmk.smm.lt.

Beatričė Lukoševičiūtė, IV d klasės mokinė

Skaityti komentarus (1) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras