Pinigų protezavimui yra, o žmonės be dantų(11)

Ramunė RAMANAUSKIENĖ | redaktore@kurjeris.lt

2016-12-08 09:05

Nors biudžete pinigų dantims protezuoti buvo skirta, jais Tauragėje šiemet niekas taip ir nepasinaudojo. Renaldo Malycho nuotrauka    

Šiais laikais negirdėtas dalykas, kad pinigų yra, o jų niekam nereikia. Taip atsitiko su dar vasarį Tauragės savivaldybės tarybos vaikų, neįgaliųjų ir pensininkų dantų protezavimui skirtais 20 tūkstančių eurų. Iki metų pabaigos likus mėnesiui apsižiūrėta, kad šiai paslaugai teikti per metus nepanaudota nė vieno euro, nors eilėje dantų protezavimo kompensavimo paslaugos metų metus laukia tūkstančiai neįgaliųjų ir pensininkų. Politikai teisinasi esantys nekalti, esą patys pensininkai paramos į savivaldybę nesikreipė ir pinigų dantims protezuoti neprašė. Tik kaip jie kreipsis, jei niekas nepasivargino žmonėms apie tokią galimybę pranešti.

Per metus nepanaudojo nė euro

Kad savivaldybės biudžete ramiai guli 20 tūkstančių eurų, dar vasarį tarybos skirtų senjorų ir neįgalių žmonių dantų protezavimo paslaugai, paaiškėjo tik dabar, perskirstant per metus nepanaudotas biudžeto lėšas. Kaip vietos politikus informavo savivaldybės Finansų skyriaus vedėja Irma Jurkšienė, iki metų pabaigos įsisavinti šių lėšų nebeįmanoma, todėl siūloma dalį jų skirti mokytojų sveikatai patikrinti. Šiam reikalui, tiksliau mokytojams plaučiams peršviesti, kad jiems patiems už tai nereikėtų mokėti, iš nepanaudotų dantų protezavimui skirtų lėšų „nukirpta“ beveik 4500 Eur. Likę pinigai iki metų pabaigos liks biudžete, tačiau jais pasinaudoti ilgus metus eilėje dantų protezavimo laukiantys senoliai nebegalės. Lėšos greičiausiai atiteks kam nors kitam.

Sveikatos komiteto pirmininkė: neprašė, tai ir nedavėm 

Dantų protezavimo paslauga vaikams, neįgaliesiems ir pensininkams įprastai kompensuojama ligonių kasų lėšomis. Tačiau valstybės pinigų visiems neužtenka. Paslaugos žmonės laukia ilgai, bent jau Tauragėje ketverius–penkerius metus. Kaip „Tauragės kurjerį“ informavo Klaipėdos teritorinė ligonių kasa, valstybės kompensuojamos dantų protezavimo paslaugos Tauragėje laukia apie 3000 neįgaliųjų ir pensininkų, neskaičiuojant vaikų. Pastarųjų, žinoma, mažiau nei suaugusiųjų, bet yra ne vienas ir ne du.  

Kas atsitiko, kad iš biudžeto skirtomis lėšomis, kurių kaip papildomos sumos, be tos, kurią skiria ligonių kasos, prašyti galėjo be dantų gyvenantys vaikai, neįgalieji ar pensininkai, niekas nepasinaudojo? Savivaldybės tarybos narė, Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkė Iveta Skurvydienė sako, kad niekas tokios paramos savivaldybės administracijos neprašė, todėl ji niekam ir nebuvo skirta. Mat, pasak politikės, savivaldybė šioms lėšoms įsisavinti, tai yra dantų protezavimo paslaugai teikti, yra sudariusi sutartį su vienintele Tauragėje gydymo įstaiga – privačia klinika „InMedika“. I.Skurvydienės teigimu, į šią gydymo įstaigą dėl dantų protezavimo paslaugos šiemet nesikreipė nė vienas pacientas, dantis protezuotis pageidaujantis už savivaldybės lėšas.

Komentuoti atsisakė 

Kyla klausimas – kodėl nesikreipė? Tarybos opozicijos atstovai mano – nesikreipė, nes nežinojo, kad gali pasinaudoti tokia savivaldybės parama, nes apie tai niekur neskelbta.

Tarybos narys Stasys Lapė sako, kad kalta savivaldybės administracija, nes neinformavo žmonių. Viktoro Kovšovo nuomone, skelbimai apie tokią galimybę privalėjo būti platinami visais įmanomais būdais – „ant kiekvieno stulpo“, kad kuo daugiau žmonių apie galimybę pasinaudoti parama sužinotų. Jų kolega Regina Rimkienė piktinosi, kad pinigų metų pradžioje taryba skyrė, bet ilgus metus dantų protezavimo laukiantiems žmonėms jie taip ir nepadėjo. Valdantieji atkerta – už pinigų panaudojimą buvusi atsakinga savivaldybės gydytoja, šiemet ji savo noru paliko pareigas, ją savivaldybės administracijoje rugsėjį pakeitė nauja darbuotoja – Aušra Survilaitė. Esą ji ir atkapsčiusi, kad 20 tūkstančių eurų biudžete dantims protezuoti yra, o jais niekas šiemet taip ir nepasinaudojo.

Situaciją dėl nepanaudotų pinigų savivaldybės gydytoja A.Survilaitė komentuoti atsisakė, esą nėra įpareigota bendrauti su žiniasklaida, o visą informaciją, ano jos, sužinosime gruodį vyksiančiame savivaldybės tarybos posėdyje. Tačiau paklausta, kodėl būtent su klinika „InMedika“ buvo sudaryta dantų protezavimo paslaugos sutartis, savivaldybės gydytoja sakė, kad ši gydymo įstaiga laimėjo savivaldybės administracijos skelbtą konkursą. Konkurse dalyvavo ir daugiau įmonių, kiek tiksliai, A.Survilaitė neprisiminė, patikino, kad apie penkias–šešias.

Odontologijos skyriaus vadovas: „Savivaldybė galėjo išsiųsti pranešimus“

Klinikos „InMedika“ Tauragėje vadovas Rimantas Kisielius, paklaustas, kaip atsitiko, kad laimėjusi konkursą klinika taip ir neįsisavino savivaldybės skirtų 20 tūkstančių eurų ir per metus už savivaldybės lėšas nesuteikė nė vienos dantų protezavimo neįgaliesiems ir pensininkams paslaugos, atsakyti negalėjo. Teigė nelabai susipažinęs su situacija ir pasiūlė informacijos kreiptis į klinikos Odontologijos skyriaus vadovą Robertą Ivanauską.

R.Ivanausko teigimu, „InMedikos“ klinika turi puikias galimybes teikti dantų protezavimo paslaugą, tačiau atsitiko taip, kad tauragiškiai, kuriems ši paslauga reikalinga, apie ją net nenutuokė. Dėl to, mediko nuomone, labiau pasistengti galėjo Tauragės savivaldybės administracija.

– Pacientai, kurie galėjo pasinaudoti šia paslauga, tiesiog neturėjo apie ją informacijos. Kai mes rudenį pradėjome gilintis, kodėl taip atsitiko, paaiškėjo, kad informacija apie socialiai remtinus asmenis, tuos, kuriems reikalinga ši paslauga, yra konfidenciali. Gauti jų sąrašų iš savivaldybės administracijos nepavyko. Pati savivaldybės administracija pacientų taip pat apie galimybę protezuotis dantis neinformavo. Buvome rudenį susitikę su savivaldybės atstovais, šnekėjome, diskutavome, jeigu jie turi priėjimą prie tokių sąrašų, galėtų išsiųsti žmonėms pranešimus, kad yra sudaryta sutartis su gydymo įstaiga, kad žmonės gali į tą gydymo įstaigą kreiptis, savivaldybė gali net nurodyti konkrečią sumą, kokia žmogui gali būti skirta. Mes mielai ir patys paskambintume tiems žmonėms, tačiau neturime jų duomenų ir kontaktų. Plakatus mieste kabinti čia netikslinga, reikia konkrečiai pranešti tos kategorijos žmonėms. Tačiau to padaryta nebuvo, – sakė R.Ivanauskas.

Skaityti komentarus (11) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras