Medikai perspėja: erkinis encefalitas plinta(1)

kurjeris.lt inform. | redaktore@kurjeris.lt

2019-07-09 12:22

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras išplatino pranešimą, kad šiemet mirė pirmoji erkinio encefalito auka. Užsikrėtęs vyras buvo gydomas Šiauliuose.

Pranešime spaudai skelbiama, kad nuo erkinio encefalito Šiaulių apskrityje mirė vyras. Šis žmogus penkias paras buvo gydytas ligoninėje, tačiau ligos įveikti nepavyko ir ji baigėsi mirtimi.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) preliminariais duomenimis, Lietuvoje sergamumas erkiniu encefalitu didėja: per š.m. pusmetį erkiniu encefalitu susirgo virš 90 asmenų ir tai trečdaliu daugiau nei registruota susirgimų pernai per tą patį laikotarpį (61 atvejis).

Pasak mokslų daktarės, ULAC entomologės Mildos Žygutienės, efektyvi erkinio encefalito (EE) prevencinė priemonė – skiepai. Vakcinaciją nuo EE rekomenduojama pradėti žiemą arba ankstyvą pavasarį, kol dar neprasidėjęs erkių aktyvumo laikotarpis.

„Žmogus tampa pilnai apsaugotas nuo EE praėjus 2 savaitėms nuo antrosios vakcinos dozės suleidimo“, – aiškino dr. M.Žygutienė.

ULAC specialistai primena, kad jei įsisiurbė erkė, tai ją ištraukti galima paprasčiausiu pincetu. Prieš traukiant erkę riebalų ir kitų medžiagų naudoti nereikia, nes pašaliniai dirgikliai suaktyvina erkės mitybą. Erkę svarbu pincetu suimti kuo arčiau žmogaus kūno odos ir nesukiojant staigiu judesiu traukti į viršų, įkandimo vietą būtina dezinfekuoti. Taip pat įkandimo vietą bei savo savijautą rekomenduojama stebėti mėnesį – per šį laiką pasireiškia erkių platinamų ligų simptomai.

Specialistų teigimu, ištrauktos erkės į laboratoriją vežti tyrimams neverta. Jei ji ir buvo infekuota, efektyvių prevencinių priemonių, galinčių padėti apsisaugoti nuo ligos jau įkandus erkei, nėra.

Skaityti komentarus (1) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras