Gripas įsisiautėjo – karantinas skelbiamas vis daugiau mokyklų(1)

Raimonda ALYSIENĖ | redakcija@kurjeris.lt

2017-02-03 08:23

„Šaltinio“ progimnazijoje pamokos šiuo metu nevyksta penkiose klasėse – šioje mokykloje vaikų sergamumas didžiausias. Autorės nuotrauka

Trečiadienį gripo epidemija paskelbta 20-tyje miestų ir rajonų. Sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis nepaliaujamai auga ir Tauragėje, bet kol kas epideminio lygio nepasiekė. Šiuo metu veikia visos rajono ugdymo įstaigos, karantinas skelbiamas atskirose klasėse. Jų moksleiviai mokyklos nelankys mažiausiai dešimt dienų. „Šaltinio“ progimnazijoje karantinuotos penkios klasės (apie 100 vaikų), po vieną – Jovarų pagrindinėje mokykloje ir Žygaičių gimnazijoje. 

Sergamumas auga

Didžiausias sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų ligomis užfiksuotas ketvirtąją metų savaitę – 10 tūkst. gyventojų Tauragės rajone teko 156 sergantieji. 

Užfiksuota 50 gripo (iš jų 18 – vaikai) atvejų, ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijos – 586 (iš jų 441 – vaikas).

Savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjas Egidijus Šteimantas sakė, kad situacija rajono mokyklose stebima kasdien. Kai kuriose rajono mokyklų klasėse paskelbtas karantinas.

Daugiau informacijos E.Šteimantas patarė kreiptis į Tauragės visuomenės sveikatos biurą.

Trečiadienio rytą Visuomenės sveikatos biuro vadovė Daiva Genienė sakė, kad situacija dėl sergamumo lyg ir gerėja, sergančiųjų mokyklose esą mažėja. Didžiausias sergamumas fiksuojamas didžiausioje rajono mokykloje – „Šaltinio“ progimnazijoje, ten karantinuotos penkios klasės. Diskutuota ir dėl poreikio karantinuoti dar vieną šios mokyklos klasę, bet iki karantino lygio šių klasių mokiniai neįsisirgo. Apie tikslesnius mokyklose sergančių mokinių skaičius D.Genienė informacijos neturėjo. Ją rinkti, pasak D.Genienės, biurui neprivaloma. Kadangi gripo epidemija rajone nepaskelbta, apie situaciją, pasak Visuomenės sveikatos biuro vadovės, diskutuota ir su Švietimo skyriumi, ir su Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru, ir su „Šaltinio“ mokyklos atstovais.

– Rajone vyrauja viršutinių kvėpavimo takų ligos. Gripo atvejams užfiksuoti reikalingi laboratoriniai tyrimai. Mes bendradarbiaujame ir konsultuojame mokyklas, kokių bendrų prevencinių priemonių imtis. Specialių priemonių nėra, tiesiog reikia valyti, vėdinti patalpas. Svarbu ir tėvų atsakomybė, kad sergančių vaikų neleistų į mokyklą, – sakė D.Genienė.

Paklausta, kokių priemonių būtų imtasi, jei rajone būtų paskelbta gripo epidemija, D.Genienė paminėjo, kad būtų ribojami masiniai renginiai. Apie kitus apribojimus patarė teirautis Nacionaliniame visuomenės sveikatos centre.

Statistika: sergančiųjų mokyklose daugėja

Trečiadienį po pietų Tauragės visuomenės sveikatos biuras pateikė didžiosiose rajono mokyklose sergančių mokinių statistiką. Ji priešingai D.Genienės nuomonei rodo, kad sergančių mokinių mokyklose daugėja

Sergančiųjų vis daugėja Skaudvilės gimnazijoje – trečiadienio duomenimis, sirgo 15 proc. mokinių. Tą pačią dieną Jovarų pagrindinėje mokykloje sergančiųjų buvo per 17 proc. Vienoje antrokų klasėje paskelbtas karantinas. 

Žygaičių gimnazijoje nuo trečiadienio karantinuota dvyliktokų klasė. Karantinas jau baigėsi antrokų klasėje. Vasario 1-ąją „Aušros“ pagrindinėje mokykloje sergamumas siekė 18 proc. mokinių, Martyno Mažvydo progimnazijoje – 15 proc.

Kitose Tauragės rajono mokyklose fiksuoti pavieniai susirgimo atvejai, Tauragės darželiuose – įprastinė situacija.

Tauragėje gripu serga beveik 8 proc.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Tauragės departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyresnioji specialistė Jolita Norbutienė konstatavo, kad sergamumas gripu ir viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis palyginti su ankstesnių savaičių duomenimis auga, nors iki epideminio lygio Tauragei lyg ir tolokai. Epidemija skelbiama, kai nuo visų sergančiųjų gripu ir viršutinėmis kvėpavimo takų infekcijomis būtent gripu serga 30 proc. ligonių. Ketvirtąją šių metų savaitę, nuo sausio 23 iki 29 dienos, Tauragės rajone gripu sirgo 7,9 proc. visų sergančiųjų.

Esant gripo epidemijai specialistai rekomenduoja saugotis peršalimo ir sergančių asmenų, vengti kontakto su sergančiaisiais, nuo kosinčio ar čiaudinčio kolegos pravartu pasitraukti nors per metrą. Reikia dažnai plauti rankas, gerai vėdinti ir drėgnu būdu valyti patalpas (ypač jei jose gyvena, dirba ar lankosi daug žmonių). Vengti masinių susibūrimo vietų, nesant būtinybei nesinaudoti viešuoju transportu, pasirinkti individualias laisvalaikio praleidimo priemones. Pasirinkti šiam metų laikui tinkamus drabužius bei apavą, daugiau būti ore. O pasireiškus pirmiesiems susirgimo požymiams, sergantįjį pagal galimybes patariama izoliuoti nuo sveikųjų.

Kaip teigia specialistai, pati efektyviausia priemonė nuo gripo yra skiepai. Skiepytis nuo gripo rekomenduojama prasidėjus gripo sezonui, t.y. spalio pradžioje. Tačiau pasiskiepyti galima ir dabar, nes rizika užsikrėsti gripu išlieka iki pat kovo mėnesio.

Susirgus gripu rekomenduojama kreiptis į medikus ir griežtai laikytis paskirto gydymo. Geriausia, jeigu namuose ligonį slaugytų vienas asmuo. Nosį ir burną rekomenduojama dengti vienkartine kauke ir ligoniui, ir slaugančiam sveikajam. Kosint ir čiaudint, patariama užsidengti burną ir nosį vienkartine nosine arba rankove (geriausiai alkūnės linkyje). Jei prisidengėte burną ir nosį delnu, tuojau pat nusiplaukite rankas. Rekomenduojama kuo dažniau plauti rankas, ypač aptarnavus ligonį ir prieš valgį.

Trečiadienį šalyje gripo epidemija paskelbta dvidešimtyje miestų ir rajonų.

Skaityti komentarus (1) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras