Gamtos fotografas skambina pavojaus varpais: erkių šiemet galybė(3)

Raimonda ALYSIENĖ | redakcija@kurjeris.lt

2015-03-20 08:08

Erkių šiemet ne tik daug, bet jos ir labai agresyvios. Eugenijaus Kavaliausko nuotrauka

Žymus gamtos fotografas ir jos žinovas tauragiškis Eugenijus Kavaliauskas skambina pavojaus varpais – erkių šį pavasarį įspūdingai daug. Tad išsiruošę į gamtą turime būti labai atidūs.

Kasdien saulutė šildo vis labiau. Pasiilgę šilumos ir pabuvimo gamtoje, jau būriais traukiame ne tik prie Jūros, bet ir į kitas pamėgtas pirmuosius pavasario požymius rodančias poilsio vietas gamtos prieglobstyje. Ten laukia ne tik malonumai, bet ir išbadėjusios erkės. O jų šiemet, pasak daug laiko gamtoje praleidžiančio fotografo Eugenijaus Kavaliausko, labai daug – 1 kvadratiniame metre gamtos žinovas randa net 4 erkes.

O kaip erkių saugosi jis?

– Pirmiausia reikia žinoti, kur jų gali būti, ir saugotis arba tiesiog į tas vietas neiti, – pataria gamtos žinovas.

Veisiasi erkės, kaip pasakojo E.Kavaliauskas, ten, kur auga viksvos ar kitos žolės, krūmai. Ant jų, panašiai 40–60 cm aukštyje, įsikuria erkės ir laukia aukos – žmogaus ar gyvūno. Tad, pasak jo, erkių tikrai „prisirinksite“ prie Keramikos tvenkinių, jų pilna ir prie Jūros upės. Erkių gausu ten, kur drėgna ir auga žolės, krūmokšniai. Jei Sakalinės miškuose erkių nedaug, tai Pagramančio, Žygaičių miškuose jų daugybė.

Šiuo metų laiku erkės labai aktyvios, nes alkanos. Tai truks 1–2 mėnesius, vėliau jos aprims, tačiau budrumo prarasti nevalia – erkių sezonas tęsiasi iki spalio.

Tauragės visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vyresnioji specialistė Jolanta Norbutienė pateikė statistiką apie sergamumą erkių platinamomis ligomis Tauragės rajone. Per paskutiniuosius trejus metus daugiausia susirgimų Laimo liga užregistruota pernai – 47 atvejai. 2013 m. užfiksuoti 42 atvejai, 2012 m. – 36. Erkiniu encefalitu užsikrėtusiųjų per paskutiniuosius trejus metus daugiausia registruota 2012-aisias – 6 atvejai. Pernai – 1 susirgimas, 2013 m. – 3. Nuo šių metų sausio 1 d. Tauragės rajone jau užregistruoti keturi Laimo ligos atvejai.

Pasak specialistų, ne visos erkės infekuotos ligų sukėlėjais, todėl ir ne po kiekvieno erkės įsisiurbimo susergama erkių platinamomis ligomis. Jei buvo prisisiurbusi erkė, stebėti, ar nėra ligos požymių, reikia mažiausiai 30 dienų. Jei jau erkė įsisiurbė, pasak J.Norbutienės, rekomenduojama kreiptis į medikus dėl jos pašalinimo, o sunegalavus – į šeimos gydytoją.

Kaip pastebi J.Norbutienė, nėra vienintelio patikimo būdo, padedančio apsisaugoti nuo erkių. Tačiau galima kai ką padaryti, kad jų išvengtume. Iškylaudami gamtoje venkite pamiškių ir aukštos žolės, naudokite erkes atbaidančias priemones, nors tai gelbsti tik trumpam. Atkreipkite dėmesį į aprangą. Dėvėkite uždarus drabužius, geriausia slidžius sintetinius, ilgomis rankovėmis, ilgas kelnes, kurias svarbu susikišti į puskojines. Iškylai į gamtą pasirinkite šviesesnius drabužius, nes tada lengviau erkę pastebėsite. Viena efektyviausių priemonių nuo erkinio encefalito yra skiepai.  

Skaityti komentarus (3) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras