Prie laužo – paslaptingas jaudulys(0)

Regina GENIENĖ | redakcija@kurjeris.lt

2018-12-23 09:55

llonos Ambrozienės nuotraukos

Adventiniu laikotarpiu Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro vidiniame kiemelyje buvo skaitomos Kalėdinės pasakos. Prie jaukiai spragsinčio laužo buvo šilta ir smagu, užslinkusios sutemos kėlė paslaptingą jaudulį, vaizduotę audrino lauko garsai.

Šeštadieniais netradiciškai pavakaroti vaikus, tėvelius ir senjorus kvietė Norkaičių tradicinių amatų centro vadovė Jurgita Brazauskienė ir bibliotekininkė Ilona Ambrozienė. Apie šį sumanymą entuziastingai pasakojo ponia Ilona:

– Skaitymo netradicinėje aplinkoje idėja kilo centro vadovei Jurgitai. Suradusi informacijos, kad seniau, adventiniu laikotarpiu, kas vakarą buvo sekami šiurpulingi pasakojimai, sumanė senovinį paprotį atgaivinti ir pas mus. Įvertinusios situaciją ir aplinkybes, nusprendėme iš eilės tris šeštadienius kurti laužą ir prie jo skaityti šiurpias istorijas.

Senesniais laikais, pasak bibliotekininkės I.Ambrozienės, prieškalėdiniu laikotarpiu šeimose sekdavo mistines, su baimės prieskoniu istorijas, skirtas labiau vyresniems žmonėms. Šiuo metu visuomenė jautriai žiūri į tokius pasakojimus, kuriuose kalbama apie kaulelių ištąsymą ir smegenų išbarstymą, tačiau tokių istorijų sekimas buvo senųjų lietuvių papročiuose, kurių nepaneigsi.

Daugiausiai prie laužo susirinkus mažiesiems gyventojams, buvo greitai persiorientuota – vietoj šiurpių pasakojimų, vaikams kalėdinės pasakas skaitė J.Brazauskienė, I.Ambrozienė ir Mažonų gyvenvietės bibliotekininkė Ginta Bartkienė. Žinoma pasakorė Birutė Narmontienė sodria pagramantiškių dūnininkų tarme ketino trečią šeštadienį palinksminti ir pašiurpinti susirinkusius pavakaroti prie laužo, tačiau šis sumanymas, sutrukdžius nepalankioms aplinkybėms, bus įgyvendintas sekančiais metais.

Ponia Ilona teigė, kad svarbu išsaugoti senolių papročius, populiarinti tai, kas ateina iš mūsų praeities, kas yra mūsų genuose, būtina tausoti tradicijas, jas puoselėti ir perduoti iš kartos į kartą. Ji kvietė šventiniu laikotarpiu pasiimti knygas ir skaityti, pasinerti į apmąstymus, dvasiškai praturtėti. Ji džiaugėsi, kad bendruomenės narė Lina švenčių proga bibliotekai padovanojo trisdešimt įvairaus žanro knygelių. Artinantis džiaugsmingiausioms žiemos šventėms, Ilona Ambrozienė sveikina gyventojus:

– Linkiu visiems ramybės, artumo, gražiai pabendrauti susirinkus savo šeimos rate. Būkite sveiki ir laimingi!

Skaityti komentarus (0) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras