Kuriant jaukius namus madų vaikytis neverta(1) 

Birutė SLAVINSKIENĖ | birute@kurjeris.lt

2014-01-19 12:29

Pasak Vaidos Žemaitytės, nėra nei madingų stilių, nei blogų ar negražių spalvų – svarbiausia yra namų šeimininkai. Vaidos Žemaitytės asmeninio archyvo nuotraukos 

Vilniaus technologijų ir dizaino kolegiją, kurioje studijavo interjero dizainą, tauragiškė Vaida Žemaitytė baigė pernai vasarą. Neišsenkantis susidomėjimas interjero dizainu bei nuolatinis darbas atnešė aukščiausią baigiamojo darbo vertinimą 10 bei prierašą diplome „Su pagyrimu“. Tai pastūmėjo merginą nerti dar giliau į neišsemiamą interjero dizaino pasaulį.

Net ir baigus studijas mokslo metų eigoje užmegzta draugystė su žymia architekte, interjero dizainere, lektore Danguole Pilkauskiene nenutrūko. Draugystė prasidėjo nuo dviejų profesinių praktikų architektūros projektavimo firmoje „Grafo“, kurias Vaida vadina itin naudingomis. Praktikos vadovė D.Pilkauskienė tapo ir jos baigiamojo darbo vadove, darbas buvo įvertintas aukščiausiu balu. Su D.Pilkauskiene Vaida prieš dvejus metus įkūrė interjero dizaino mokyklą. Tad šiuo metu jaunoji dizainerė ne tik intensyviai kuria individualių namų projektus, bet ir dirba Vilniaus interjero dizaino mokykloje kaip viso projekto vadovė.

Vaida sako, kad žmonės vis dažniau drąsiai samdosi jaunus specialistus ir pasitiki jų sprendimais – būtent tai jai leidžia atskleisti įgytas žinias. Šiuo metu ji kuria gyvenamojo buto projektą, padėdama įsirengti itin jaukų, funcionalų ir estetišką namų interjerą. Prisipažįsta laukianti nesulaukianti, kada projektas išvys dienos šviesą ir džiugins ten gyvenančius žmones.

Nors mokslai jau baigti, noras tobulėti ir semtis žinių niekur nedingo. Būtent dėl šios priežasties jau balandį ji važiuos į kasmetinę iSaloni dizaino parodą Milane, Italijoje – semtis naujų idėjų, sprendimų bei įkvėpimo. Mergina sako, kad baigus mokslus smalsumas tik padvigubėjo, tad laisvu laiku ji vaikšto po parodas, baldų, apdailos medžiagų ir interjero aksesuarų salonus, domisi naujais sprendimais ir technologijomis. Šiuo metu ją itin domina interjero stiliai, tad daug laiko praleidžia skaitydama, nagrinėdama įvairiausių interjero stilių bruožus, esminius elementus.

Baigusi mokslus Vaida išplėtojo seniai regztą, itin efektingą, kaip ji vadina, akciją atrakciją, kurią pavadino „diena su interjero dizaineriu“. Norėdami minimaliai atsinaujinti, tik nežinodami, kaip tai padaryti, žmonės kreipiasi į ją ir gauna išsamią ir intensyvią vienos dienos konsultaciją, kurios metu aptariami probleminiai interjero klausimai ir dekoravimo galimybės. Vaida sako, kad ši „akcija atrakcija“ sulaukia vis daugiau susidomėjimo.

Įgijusi šiek tiek 3D modeliavimo žinių, kompiuterinėmis programomis ji padeda žmonėms suvokti, kaip atrodys jų nauji namai, jų erdvės, dizaino sprendimai.

 

– Kodėl žmonėms svarbus interjeras?

– Kad interjeras žmogui turi didžiulę reikšmę – abejonių nekyla, bet paaiškinti, kodėl taip yra, ganėtinai keblu. Mus supanti aplinka stipriai veikia mūsų emocinę būseną, savijautą, darbingumą ir pan.

Kaip pavyzdį galime analizuoti tos pačios patalpos projektavimą skirtingais variantais, tarkim, aptakiomis formomis, pasteline spalvų gama, šiltomis faktūromis ir smulkiomis detalėmis išspręstas kambario interjeras ramina, padeda jaustis saugiai, leidžia atsipalaiduoti, tačiau jei tą pačią patalpą išspręsim itin dinamiškomis, masyviomis formomis, naudosime daug stačių, aštrių kampų ir dekoruosime vien tik blizgiomis ryškių tonų apdailos medžiagomis – ši patalpa mus erzins, kels neigiamas emocijas, nerimo pojūtį, iš tokios patalpos norėsis kuo greičiau ištrūkti.

Interjeras yra besąlygiškai svarbus mūsų kasdieniame gyvenime, nes būtent jis gali tapti pagrindiniu veiksniu ar rodikliu kalbant apie darbingumą, poilsį, nuotaikų kaitą ar tiesiog gerą savijautą.

– Nuo ko prasideda interjero dizainerio darbas?

– Projektuojant namų interjerą darbas pradedamas nuo atviro ir nuoširdaus pašnekesio su užsakovu prie kavos puodelio. Taip sužinomi esminiai ir visą projektą lemsiantys rodikliai – sudaroma „projektavimo programa“. Užsakovas pateikia esminius pageidavimus, norus, aptariami jo pomėgiai, laisvalaikis, darbas, visa tai, kas lems funkcionalių erdvių skirstymą, stilistiką ir projekto konceptą.

Suformavus interjero projektavimo programą pereinama prie pagrindinių darbų, t.y. logiškas ir funkcionalus patalpų projektavimas, stiliaus parinkimas ir pritaikymas bei interjero koncepto/idėjos generavimas ir vystymas. Būtent šie trys veiksniai kuria itin harmoningus, funkcionalius ir estetiškus interjerus.

– Daugybė interjero stilių gali ir susukti galvą. Kaip tarp jų nepasimesti?

– Interjero stilių katilas yra neišsemiamas, tikslus jų kiekis nenusakomas ir pavadinimai – vienas už kitą įmantresni. Tačiau reikia nepamiršti, jog negerų, nemadingų ar prastų stilių nėra, yra tik vienas vienintelis rodiklis – žmogaus noras, jo gera savijauta tam tikrame interjero stiliuje.

Prieš pasirenkant kurį nors interjero stilių pirmiausia reikėtų jį itin gerai išsianalizuoti, išsiaiškinti, kokie esminiai bruožai atspindi pasirinktą stilistiką, kokia spalvų gama būdingiausia, kokie raštai ar grafikos motyvai naudojami dažniausiai, kokie dekoro elementai, formos ir faktūros perteikia būtent to stiliaus nuotaiką.

Prieš apsisprendžiant, kokį stilių rinktis, turi būti atliekama išsami analizė, kad galutinis projektas nenuviltų ir netaptų kiču.

– Kaip manai, stiliaus pojūtis įgimtas ar jo galima išmokti?

– Manau, geras skonis kuriant išlaikytus ir harmoningus interjerus gali būti įgimtas, galbūt jis leistų greitai ir itin taikliai parinkti derančius tonus, faktūras, raštus bei baldus. Juk daug neprofesionalų susikuria nuostabius, jaukius ir itin estetiškus namus, neturėdami jokio specialaus išsilavinimo. Manau, kad D.Diderot mintis, jog geras stilius glūdi širdyje, gali būti teisinga.

– Interjero dizainerio paslaugos – nepigus dalykas.

– Labai džiaugiuosi, jog žmonių, suprantančių interjero dizainerio darbą, poreikį ir svarbą, vis daugėja. Savo darbą išmanantis interjero dizaineris, kurdamas namus, užsakovui padės sutaupyti būtent tuose dalykuose, kur išlaidauti neverta, ir priešingai – neleis taupyti esminiuose, ilgaamžiškumo ir kokybės reikalaujančiuose, kertiniuose interjero sprendimuose.
 – Koks interjero stilius artimiausias tau?

– Esu perfekcionistinės estetikos šalininkė, mėgstu šviesius, pastelinius tonus ir įdomios grafikos elementus. Grožiuosi ir žaviuosi itin modernios, lengvos klasikos interjerais, jie mane užburia lengvos elegancijos pojūčiu, krištolo blizgesiu, formų žavesiu bei raštų įvairove.

Tačiau interjere turi būti ir gaivos pliūpsnis, mažas prieskonio trupinėlis, pagyvinantis situaciją. Tam labiausiai mėgstu modernaus maroko stiliaus bruožus, žaismingos grafikos elementus.

– Ką pakanka pakeisti interjere, kad gyvenamoji erdvė greitai atsinaujintų?

– Greitam interjero atnaujinimui klientams siūlau naudoti „MINI namų dekoravimo programą“. Šią programą pradedame nuo norimo stiliaus pasirinkimo ir jo analizavimo. Sužinoję esminius stiliaus bruožus ir savybes, pradedame darbus.

Šią programą realizuoti pradedame nuo erdvės „išgryninimo“ – visus ne kasdien naudojamus daiktus sudedame į vienspalves dėžes ar pintines, atsisakome ko galime, išvalome erdvę nuo mažų, spalvotų detalių – spalvotų indų, interjero aksesuarų (žvakių, vazonų, fotografijų rėmelių), visa tai keičiame į pasirinktos neutralios spalvos daiktus – neapsikrauname daiktų gausa!

Kitas žingsnis – baldinių gobelenų, užuolaidų keitimas. Išsianalizavę pasirinktam stiliui būdingus raštus ir spalvas, pertraukiame baldus nauju gobelenu. Galbūt tai valgomojo stalo kėdės, galbūt fotelis ar minkšti sėdimieji pufai. Užuolaidoms renkamės estetikos ir elegancijos pojūtį keliančius audinius, juos galime pabrėžti krentančiomis draperijomis – svarbu, kad tai atitiktų jūsų pasirinktą stilistiką. Darbus baigiame pagyvindami erdvę veidrodžiais, kurie visuomet optiškai didina ir šviesina ervę, natūraliomis gėlėmis, kurios įneša jaukumo ir gyvybės. „MINI namų dekoravimo programa“ – tai trumpa, bet itin efektyvi ir didelių finansinių išlaidų nereikalaujanti atsinaujinimo priemonė.

– Kokie elementai kuria namų jaukumą?

– Namų jaukumo pojūtį kelia keli esminiai faktoriai – švara, šviesa, spalvų gama, faktūros bei interjero aksesuarai. Gerai apgalvoję ir išsprendę šiuos uždavinius, galime sukurti itin harmoningą ir darnų namų interjerą.

Namai kels jaukumo pojūtį, jei visos namų patalpos bus estetiškos, švarios, jei bus pakankamai natūralios dienos šviesos. Namų jaukumui turi įtakos ir gerai parinkta spalvų paletė, ji turėtų būti itin harmoninga ir išlaikyta, reikėtų „neperspausti“ su interjero akcentinėmis spalvomis, naudoti pastelinius ir ramius tonus. Jaukumo pojūtį blaško itin blizgių, lakuotų paviršių gausa, tad kontrastui reikėtų naudoti jaukių ir šiltų baldinių gobelenų, natūralių audinių fragmentų. Paskutinis aspektas – interjero aksesuarai, tokie kaip veidrodžiai, rėmai, žvakės, vazos, gėlės ir kita. Jie turėtų itin gerai tarpusavyje derėti formomis, spalvomis, tekstūromis.

Jaukus interjeras – tai harmonijos ir estetikos balansas.

– Įprasta sakyti, kad lietuviai yra konservatyvūs ir nelabai nori įsileisti naujovių, kol to nepadarė kaimynas...

– Kiekvienas namų interjeras atspindi ten gyvenančio žmogaus asmenybę, gyvenimo filosofiją ir būdą, tai lyg mūsų veidrodis. Vien pažvelgus į namus galime spręsti, kas ten gyvena, ką mėgsta, kuo užsiima ir pan.

Mano nuomone, sekti kaimyno ar draugo pavyzdžiu formuojant savo namus būtų klaida. Kuriant jaukius namus, į kuriuos būtų gera grįžti, neverta vaikytis madų ar tariamų naujausių tendencijų, kurias netikėtai keičia nauji vėjai, reikia kurti sau pačiam jaukius ir stilingus namus, turinčius savo filosofiją ir ideologiją.

– Kokie interjerai madingiausi šiuo metu, kokios spalvos vyrauja?

– Girdžiu kalbant, jog šiuo metu užsakovai dažnai renkasi minimalistinius, modernios klasikos interjerus, renkasi baltos ir žemės tonų spalvų gamą.

Netikiu ir nesivadovauju „madingų stilių“ ar „madingų spalvų“ tendencijomis. Manau, jog nėra nei madingų stilių, nei blogų ar negražių spalvų, svarbiausia yra namų šeimininkai. Tikiu tuo, jog gražus ir stilingas interjeras gali gimti tik tuomet, kai visos detalės yra suvestos ir atitinka pasirinktą stilistiką, parinkta spalvų gama tarpusavyje dera ir yra harmoninga, toks interjeras nesensta ir neišeina iš mados.

Skaityti komentarus (1) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras